Těhotenské potíže a kojení

Těhotenství je pro většinu žen tím nejkrásnějším obdobím. Idyla to ale není vždy. Nenechte si toto období zkazit těhotenskými potížemi. Věřte, že se s nimi dá bojovat! Na každého ale platí něco jiného. V případě doplňků stravy, je vždy nutné dávat pozor na složení daného přípravku – pouze některé jsou totiž vhodné pro užívání i v období gravidity. A pokud si nejste jisti, že je váš stav v rámci těhotenství normální, obraťte se na svého lékaře.

Nejčastější obtíže... 

Jsou spojeny s trávicí soustavou.

  • Nevolnost – Ne všechny budoucí maminky se setkávají s nevolností během těhotenství. Ty, které nevolnost nepostihuje, jsou dětmi štěstěny. Nejčastější nevolností je pak ranní nevolnost. U některých budoucích maminek je způsobena prázdným žaludkem, snadno ji tedy zažene snídaně. Dále pomůže zázvor (oblíbená jsou například zázvorová lízátka), pomoci mohou i čaje a oblíbený způsob na zahnání nevolnosti je také aromaterapie – účinný je například eukalyptus či levandule.
  • Nadýmání – Zhruba podobně rozšířené jako ranní nevolnosti jsou problémy s nadýmáním, které jsou způsobeny tlakem dělohy na žaludek. Nejlépe pomůže pohyb a úprava tzv. výživové hygieny (rozdělení jídel do menších porcí).   
  • Zácpa – V těhotenství rovněž dokáže pěkně potrápit. Těhotné ženy mohou po konzultaci s lékařem užívat kapky Regulax či přírodní doplněk stravy – vlákninu alias Psyllium.
  • Průjem – Při opačném problému než je zácpa, tedy průjmu, je první pomocí zvýšení příjmu tekutin a opět úprava jídelníčku. Ulevit si můžete též volně prodejnými léky, doporučena je ale opět konzultace s lékařem.
  • Pálení žáhy – Pálení žáhy je problém sice neškodný, ale značně nepříjemný a omezující. Jednou z možností, které poskytnou rychlou úlevu kdekoli, jsou pastilky, další způsob léčby je vyřadit z jídelníčku všechny složky, které pálení spouští – může to být bílé pečivo, cukr či citrusy. Před užíváním jakéhokoliv přípravku se poraďte se svým lékařem.
  • Hemeroidy – Jakoby možných obtíží nebylo málo, přidávají se k nim ještě nepříjemné hemeroidy. Na jejich zmírnění a hojení použijte HemoClin.
  • Záněty v ústech – V období těhotenství dochází často ke zvýšené kazivosti zubů a zánětlivým procesům v ústech. K výplachům úst můžete použít například přípravek Corsodyl a odvar z šalvěje. V tomto případě je také důležité dbát na přísun vápníku.  

Nachlazení, horečka a bolest hlavy se nevyhýbá ani ženám v očekávání

Nachlazení a problémům s ním spojeným se vyplatí spíše předcházet, než je léčit. To zvládnete například pomocí vitaminů a různých směsí pro těhotné, které prospějí jak vám, tak dítěti. Pokud je ale na prevenci pozdě, pak nejvíce pomůže starý dobrý „babský“ recept – postel, horký čaj s citronem, spousta ovoce a minimum námahy. Pokud nic z toho nezabírá, po poradě s lékařem se můžete uchýlit ke krátkodobému užívání Paralenu.

Pokračovat

Nejprodávanější v kategorii


Načítám

SUKL

OK
Zpracovávám