Úvodní strana
»
Magazín Lékárna.cz
»
Mgr. Pavla Horáková
Mgr. Pavla Horáková
Vystudovala farmaceutickou fakultu Univerzity Karlovy v Hradci Králové s následnou atestací z veřejného lékárenství. Poté pracovala v kamenné lékárně Prima, která bývala odborným garantem Lékárny.cz. V řetězci lékáren Harmonia našla uplatnění jako "létající" lékárnice (tj. pracovala v lékárnách Harmonia po celé ČR) .
V současnosti je na rodičovské dovolené, ale ani na ní nezahálí. Pro Lékárna.cz píše odborné články a odpovídá na dotazy zákazníků, jak emailem, tak i telefonicky v rámci odborné lékárenské poradny.
LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/pavla-hor%C3%A1kov%C3%A1-575b91195/
Kdy použít roušku a kdy respirátor
23. únor 2021

Ochrana horních cest dýchacích se stala neodmyslitelnou součástí našeho každodenního života, a proto jsme pro vás připravili…
Rakovina - jak jí předcházet?
22. únor 2021

Rakovina je závažné onemocnění, které lze ne vždy vyléčit či zachytit včas. Je možné předcházet vzniku rakoviny? Nejzásadnější je…
Štítná žláza - proč je její správná funkce tolik důležitá?
20. únor 2021

Proč je správná funkce štítné žlázy důležitá, jaké jsou příznaky její snížené a zvýšené funkce a jak jim můžeme preventivně…
Antibakteriální nebo dezinfekční gel na ruce?
18. únor 2021

Mám si pořídit antibakteriální nebo dezinfekční gel na ruce, aby ničil i viry? Mnoho lidí si pokládá tuto otázku, kterou…
Vitiligo: Vraťte své pokožce přirozenou barvu
5. únor 2021

Zbavte se bílých skvrn na svém těle. Poradíme vám, jaké jsou možnosti léčby vitiliga a kterou z nich si vybrat vzhledem k…
Lékárnice radí: Proti koronaviru může pomoci hygiena, posílení imunity i respirátor
3. únor 2021

Hlavně nepodléhejte panice z koronaviru. Naše lékárnice vám poradí, jak můžete snížit možnost nákazy koronavirem a dalšími…
Vysoký tlak? Jak na přesné domácí měření
30. leden 2021

Vysokým krevním tlakem trpí podle statistik každý pátý člověk. V roce 2025 už to může být každý čtvrtý. Jak lze s touto…
Anémie (chudokrevnost)
8. leden 2021

Každému z nás koluje v těle 5,5 až 6 litrů krve. Jaká je její funkce a jaké jsou příznaky anémie? Prozradíme v našem článku.
Artróza versus artritida
6. leden 2021

Víte, jaký je rozdíl mezi artrózou a artritidou? Jde totiž o různé nemoci, které postihují klouby. Projevy obou postižení se…
Osteoporóza - jak si s ní poradit
3. leden 2021

K léčbě osteoporózy se využívají především léky. Podpořit správnou funkci kostí můžete i doplňky stravy nebo se vydat přírodní…
Konjugovaná kyselina linolová (CLA)
3. prosinec 2020

K čemu je dobrá CLA, kde ji najdeme a jaká jsou rizika užívání prozradíme v našem článku.
Seborea: seboroická dermatitida
20. listopad 2020

Ve vlasech, v obličeji i jinde na těle vás můžou překvapit zarudlé šupinky se žlutavou krustou. Seboroická dermatitida nebo taky…
Freshe pro lepší zdraví
19. listopad 2020

Prozradíme vám, které čerstvé šťávy podpoří vaše zdraví a jak si je jednoduše připravit.
Přestaňte se trápit s ušním mazem
8. listopad 2020

Tvorba ušního mazu je přirozený proces sloužící k ochraně zvukovodu. Pokud se ušní maz neodstraňuje, může občas dojít k jeho…
Žloutenka
30. říjen 2020

Hepatitida (lidově žloutenka) je většinou virové infekční onemocnění, které postihuje játra. Typů hepatitid je několik.…
Vápník - důležitý stavitel kostí
28. říjen 2020

K čemu slouží vápník v lidském těle, kdy nám prospívá a kdy naopak může uškodit? Povíme vám, jaký je rozdíl mezi vápníkem, který…
Selen - důležitý prvek pro náš organismus
24. říjen 2020

Selen hraje v těle důležitou úlohu v boji proti volným radikálům. Příznivě ovlivňuje obranyschopnost organismu, tvorbu spermií a…
Jaké vitamíny a minerály jsou důležité v těhotenství a před početím?
18. říjen 2020

Během těhotenství je zdravá a vyvážená strava důležitá víc, než kdy jindy. A to nejen vzhledem k budoucímu potomkovi, ale i k…
Vitamín B12 (kobalamin)
4. říjen 2020

Vitamín B12 je pro organismus důležitý, protože se podílí na tvorbě červených krvinek. Poradíme, odkud ho získat, jaká je denní…
Mějte cholesterol pod kontrolou
1. říjen 2020

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je…
Vitamín D
22. září 2020

Pokud se vám na podzim nebo v zimě stává, že jste více unavení, bez nálady a někdy máte pocit, že snad trpíte depresí - může za…
Dezinfekce
16. září 2020

Alkoholové dezinfekční prostředky by měly obsahovat ideálně 60-70% alkoholu. Ty pak mají účinek na bakterie, viry a některé další…
Co se děje pod rouškou
7. září 2020

Kromě nesporných výhod používání roušky v souvislosti s COVID-19, může mít dýchání s rouškou i své nevýhody. O které jde nám…
Kvašená zelenina - víme, jak na to
30. srpen 2020

Poradíme vám, jak si doma vyrobit kvašenou zeleninu, neboli pickles - oblíbenou vitamínovou a probiotickou bombu.
Rýma
26. srpen 2020

Rýma je akutní, infekční a většinou je způsobená viry. Spolu s kašlem jde o nejčastější onemocnění dětí a dospělých. Povíme vám,…
Oční vady
17. srpen 2020

Jaký druh očních vad nejčastěji postihuje lidi, jak vidí zdravé oko a jak se dají oční vady řešit si přečtěte v našem článku.
Fimóza
10. srpen 2020

Fimóza může způsobovat potíže nejen malým chlapcům, ale i dospělým mužům. Co to je a jaká je léčba vám prozradíme v našem článku.
Kontaktní čočky
10. srpen 2020

Nejen o tom, jaké jsou výhody kontaktních čoček, pro koho se hodí a jak o ně pečovat prozradíme v našem článku. Dozvíte se i jak…
Jak na zdravé opalování (4.díl) - S dětmi do přírody i k vodě
7. srpen 2020

Jelikož mám doma 2 malé prcky,volila jsem raději něco přírodnějšího na bázi minerálních filtrů, co je dostatečně ochrání před…
Glutathion a jeho důležitost v lidském těle
22. červenec 2020

Pokud chcete být zdraví, ve formě a předcházet stárnutí, potřebujete dostatek glutathionu. Bez něj váš organismus nebude správně…
Skrytá síla vitamínu E aneb antioxidant tokoferol
17. červenec 2020

Vitamín E může být nenápadnou složkou naší stravy, skrývá v sobě však mnoho prospěšných látek. V čem nám pomáhá a kde ho najdeme?
Průjem aneb rychlost na prvním místě
3. červenec 2020

Každý z nás průjem někdy zažil. Prozradíme, z jakých příčin vzniká, jaké jsou příznaky a co na něj platí.
Salmonela - prevence, příznaky, léčba
18. červen 2020

Vrátili jste se z grilovačky, cukrárny nebo restaurace a začaly vás trápit průjmy, křeče v břiše či zvracení? Mohlo by se jednat…
Těžké a unavené nohy - jak jim ulevit
16. červen 2020

Také máte po celodenním shonu pocit těžkých, bolavých a unavených nohou? Nohy natékají, chytají nás křeče a občas se objeví i…
Klíšťová encefalitida
15. červen 2020

Pobyt v přírodě s sebou nese i některá rizika - jedním z nich je klíště, které může být přenašečem různých onemocnění. O jednom z…
Astma bronchiale (zánět průdušek)
11. červen 2020

Astma bronchiale je chronické zánětlivé onemocnění průdušek, pro které je typické, že po různých vyvolávajících podnětech dochází…
Jak na pocení přírodními deodoranty (2.díl) – Vůně růží
19. květen 2020

Pro testování jsem si vybrala jedinečnou kombinaci minerální soli a pečující bio růžové vody – PURITY VISION Růžový deodorant BIO…
Zácpa a jak na ni
18. květen 2020

Zácpa dokáže pěkně potrápit. Co proti ní pomáhá a co můžete dělat, když vás trápí? Poradíme vám!
Veganství
15. květen 2020

Je jen vaší volbou, zda jste se rozhodli jít alternativní volbou stravování a stali se vegany. Poradíme, co byste při veganství…
Úpal vs. úžeh - umíte je rozpoznat?
12. květen 2020

Úpal a úžeh má většina lidí úzce spojeno s létem, vedry a sluněním, ale ono to tak úplně pravda není. V případě úžehu ano, ten s…
Kuperóza a metličkové žilky
4. květen 2020

Také se červenáte po horké koupeli, sauně či alkoholu, ale červenání mizí až po delší době nebo vůbec? Můžete trpět kuperózou. Co…
Rukavice a koronavirus
20. duben 2020

Celodenní nošení rukavic vás před nákazou koronavirem neochrání. Při správném použití mohou ale napomoci snížit riziko nakažení.…
Kyselina acetylsalicylová a děti – pozor na Reyův syndrom
14. duben 2020

Proč dětem do 16 let nepodávat léky s obsahem kyseliny acetylsalicylové (Aspirin, Acylpyrin, Anopyrin) bez doporučení lékaře,…
Jaro bez čepice (1. díl) - Vypadávání vlasů
12. duben 2020

Po porodu, vlivem hormonálních změn, mi začaly nadměrně padat vlasy - rozhodla jsem se proto vyzkoušet šampon Kerium od La Roche…
Střevní chřipka
22. březen 2020

Gastroenteritida, neboli střevní chřipka, je zánětlivé onemocnění žaludku a střev. Kde hledat její původce, jaké jsou projevy a…
Vitamín C: Proč se bez něj neobejdeme
17. březen 2020

Vitamín C je důležitý pro imunitní systém a také pro správné fungování celé řady dalších procesů v těle. Poradíme vám, jak jej do…
Angína
28. únor 2020

Bolí vás v krku, že nemůžete skoro ani jíst? Možná na vás zaútočila angína. Jak proti ní bojovat a být zase rychle fit si povíme…
Jak se zbavit deprese a úzkosti
27. únor 2020

Úzkostmi trpí každý čtvrtý člověk, depresemi pak každý pátý. Se stoupajícím stresem, tlakem, který na nás vyvíjí společnost,…
Neštovice: zmírnění příznaků a urychlení hojení
14. únor 2020

Prozradíme vám, které přípravky skutečně fungují na svědění a další průvodní jevy neštovic a navíc vám poradíme, jak jejich léčbu…
Co pomáhá na chrapot a unavené hlasivky?
13. únor 2020

Dozvíte se, jak chrapot vzniká a co na něj platí, abyste se dostali brzo do formy a začali znovu mluvit.
Co je a jak se léčí zápal plic (pneumonie)
12. únor 2020

Přečtěte si, jak zápal plic vzniká, co vám na něj předepíše lékař a čím můžete léčbu doplnit sami.
Jak na teplotu u dětí?
6. únor 2020

Poradíme, jak správně změřit teplotu u dětí, jak srazit vysokou horečku a kdy vyhledat lékaře.
HPV virus
31. leden 2020

Lidský papilomavirus neboli HPV (Human papilloma virus) napadá buňky lidské pokožky a sliznic. Je velmi odolný a stabilní a ve…
Jak poznat diabetes
20. prosinec 2019

Poradíme vám, jak rozpoznat diabetes včas a jak se s touto diagnózou vypořádat.
Příčiny krvácení z nosu a jeho řešení
22. květen 2019

Ačkoli epistaxe neboli samovolné krvácení z nosu vypadá děsivě, ve většině případů nemívá závažný původ. Existují ovšem i výjimky…
Sedm dětských nemocí
6. duben 2019

Také jste se setkali s názvy první, druhá, třetí, čtvrtá, pátá, šestá a sedmá dětská nemoc? Pokud nevíte, co si pod těmito názvy…
Zarděnky
18. březen 2019

Zarděnky neboli rubeola jsou infekční virové onemocnění. Patří do skupiny dětských infekčních chorob. Šíří se kapénkovou cestou –…
Rybí olej
11. listopad 2018

Rybí olej je našemu organismu velmi přínosný. Můžeme ho konzumovat v tekuté formě, ale k dispozici je i kvalitní rybí olej v…
Mohou kloubní výživu Alavis užívat i lidé?
16. květen 2017

Bolesti kloubů dokážou pořádně potrápit, a to nejen v pozdějším věku. Jakmile se začínají ozývat kolena, lokty, kyčle a další…
Spálová angína
3. březen 2017

Přidala se k příšerné bolesti v krku ještě vyrážka? Může se jednat o spálovou angínu. Jak s ní zatočit si povíme v našem článku.
DHA (dokosahexaenová kyselina)
27. únor 2017

Jak a proč užívat rybí olej, aby měl skutečně zdraví prospěšné účinky? Prozradíme v našem článku.
Wobenzym a jeho účinky
16. listopad 2016

V současné době je čím dál více věnována pozornost tzv. systémové enzymoterapii. Jejím hlavním představitelem je lék Wobenzym.
Děti a čištění zubů. Může je bavit?
30. září 2016

Čištění zubů patří k základním hygienickým návykům a mělo by být pro děti přirozenou součástí dne. Kdy s ním začít? A jak malé…