Lymská borelióza

Péče o tělo Děti Ženy Muži Kůže

Jaro přináší úlevu po dlouhé zimě, první sluneční paprsky, více energie a také klíšťata. Jakmile se teplota zvedne nad zhruba pět stupňů Celsia a přejdou dubnové deště, je na čase být na procházkách v lese nebo na louce obezřetný.

Lymská borelióza

Lymskou boreliózou se v Česku ročně nakazí zhruba tři a půl tisíce lidí. Jde o infekční onemocnění, způsobené druhem gramnegativní bakterie. Do našeho organismu ji doručí nakažené klíště, ve chvíli, kdy začne sát krev.

Jde o léčitelnou nemoc, ale pokud se podcení příznaky a léčba nezačne včas, může dojít buď k nepříjemným komplikacím, jako je zánět očí či žloutenka, nebo k vážným a život ohrožujícím stavům jako je zánět nervů nebo meningitida.

Příznaky

Od chvíle, kdy si na těle najdete klíště, do objevení prvního příznaku, můžou uplynout dva dny, třicet dní, nebo i dva měsíce. Kvůli nepředvídatelné inkubační době je nutné nic nepodcenit a často se prohlížet. Hledáte červenou skvrnu, která se postupně zvětšuje ale uvnitř zůstává bledá. To je typický a přímo učebnicový příklad příznaku lymské boreliózy. Bohužel to, že je typický, nezanmená, že musí být vždy přítomný, a tak je třeba vnímat i ostatní varovné signály nemocného těla.

Pokud lymská borelióza bez povšimnutí projde vaším varovným systémem, přejde do druhé fáze, kdy se přidá silná bolest hlavy, kloubů nebo svalů, a hlavně všudypřítomná únava. I tyto příznaky jde ale snadno přehlédnout a přisoudit jestresu, viróze nebo jinému lehkému onemocnění.

Třetí fáze už se projevuje vážnějšími příznaky jako jsou např. záněty kloubů, mozku a míchy, srdce, nebo očí. Pokud se borelióza neléčí, může se vyvinout až v chronická onemocnění, která vážně ohrožují život.

Jak tedy lymskou boreliózu léčit?

Nejčastější léčbou jsou antibiotika ( doxycyklin nebo antibiotika ze skupiny penicilinů či cefalosporinů).  Pacient může léčbu antibiotiky podpořit o tinktury z topolu, jalovce nebo břízy a nasnadě jsou i homeopatika.

Zatímco proti klíčové encefalitidě existuje vakcína, v Evropě se proti lymské borelióze zatím očkovat nedá. Na výzkumu vakcíny se usilovně pracuje. Čeští vědci ji vyvinuli a úspěšně vyzkoušeli na zvířatech už v roce 2014. Kdy a zda bude vakcína dostupná i pro lidi, se zatím přesně neví

Zatím tedy jedinou prevencí tak zůstává repelent a včasné odstranění klíštěte, případně - pokud máte podezření - i domácí test na lymskou boreliózu

OK
Zpracovávám