Jak posílit dětskou imunitu

Děti Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky

Poradíme vám, kdy a jak začít podporovat imunitu u dětí, abyste zimní období překonali vy i vaši potomci v klidu a pohodě.

Jak posílit dětskou imunitu

7 tipů, jak posílit dětskou imunitu:

 1. Kolostrum - je známo, že prvotní mateřské mléko neboli mlezivo neboli kolostrum je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky, díky čemuž významně posiluje imunitní systém. Spolehněte se proto na doplňky stravy s obsahem kolostra.
 2. Hlíva ústřičná - obsahuje betaglukany, které dokáží posílit imunitní systém. Vyzkoušejte například sirup z hlívy ústřičné nebo třeba cucavé tablety s příchutí lesních jahod.
 3. Rybí tuk - omega 3 mastné kyseliny, na který je rybí tuk bohatý, podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Ve formě žvýkacích kapslí navíc už rybí tuk nemá svou typickou pachuť.
 4. Rakytník - je bohatý na vitamíny C a A, také na organické kyseliny a má významné biostimulační účinky. Díky tomu všemu jsou rakytníkové želatinky nebo přímo rakytníkový džus ideálními prostředky pro posílení imunitního systému dětí.
 5. Vitamíny - přirozeně doplňujte vitamíny z ovoce a zeleniny, pokud ale máte pocit, že jich vaše dítě nesní tolik, kolik by bylo potřeba, sáhněte po některém z multivitamínových přípravků pro děti, například ve formě žvýkacích bonbónů.
 6. Otužování - nebojte se vycházek či výletů za deště či špatného počasí, stačí přizpůsobit vybavení. Dejte pozor, aby děti nebyly moc nabalené. Nezapomeňte, že neustále běhají a pokud mají na sobě příliš teplé oblečení, mohou se zpotit a snadněji pak prochladnout. S teplotou v místnosti to také není třeba přehánět - na spaní stačí 18° C.
 7. Dostatek spánku - spánek je důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Předškolní děti a školáci potřebují zhruba 8 - 10 hodin, aby si úplně odpočinuli a jejich organismus, včetně imunitního systému, nabral nové síly

Jak poznat, že jde u dítěte o poruchu imunity

Opakované lehké infekce horních cest dýchacích (např. rýma) jsou v dětském věku běžné a u většiny dětí není potřeba speciální lékařské vyšetření. U mladších dětí (1 - 5 let) může jít o 6 - 8 epizod infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem a dobrou odpovědí na léčbu v průběhu podzimních a zimních měsíců. U starších dětí (6 - 12 let) jsou v tomto období normální 2 - 4 epizody.

Mnohem důležitější než četnost infekce dýchacích cest je třeba sledovat:

 • charakter infekce - tj. pokud při ní přetrvává vysoká teplota a dochází ke zhoršení celkového stavu dítěte,
 • trvání infekce - pokud trvá více dní a jen velmi pomalu dochází ke zlepšení stavu dítěte,
 • odpověď na léčbu antibiotiky - pokud dítě špatně reaguje na podávanou léčbu a ani po nasazení antibiotik nedochází k ústupu potíží,
 • komplikace - např. chronický zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha s následnou perforací ušního bubínku

8 varovných ukazatelů vážné poruchy imunity u dětí

 • 8 a více infekcí dýchacích cest v průběhu 12 měsíců
 • 2 a více zápalů plic za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých/komplikovaných zánětů vedlejších nosních dutin za 12 měsíců
 • 2 a více těžkých infekcí v anamnéze (např. zápal mozkových blan, sepse, zánět kostí)
 • rozsáhlá kvasinková onemocnění kůže a sliznic u dětí starších než 1 rok
 • opakované hluboké infekce kůže a měkkých tkání
 • neprospívání, chronický průjem
 • výskyt vrozené poruchy imunity v rodině

Pokud u vašeho dítěte vypozorujete jeden z uvedených varovných ukazatelů, je na místě navštívit alergologa či klinického imunologa, který dítěti provede další testy a předepíše vhodná imunostimulancia či imunoregulancia.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka