Jak posílit dětskou imunitu
Děti Imunita Zdraví z přírody Léčivé přípravky
Poradíme vám, kdy a jak začít podporovat imunitu u dětí, abyste zimní období překonali vy i vaši potomci v klidu a pohodě.
7 tipů, jak posílit dětskou imunitu:
- Kolostrum - je známo, že prvotní mateřské mléko neboli mlezivo neboli kolostrum je bohaté na vitamíny, minerály a stopové prvky, díky čemuž významně posiluje imunitní systém. Spolehněte se proto na doplňky stravy s obsahem kolostra.
- Hlíva ústřičná - obsahuje betaglukany, které dokáží posílit imunitní systém. Vyzkoušejte například sirup z hlívy ústřičné nebo třeba cucavé tablety s příchutí lesních jahod.
- Rybí tuk - omega 3 mastné kyseliny, na který je rybí tuk bohatý, podporují přirozenou obranyschopnost organismu. Ve formě žvýkacích kapslí navíc už rybí tuk nemá svou typickou pachuť.
- Rakytník - je bohatý na vitamíny C a A, také na organické kyseliny a má významné biostimulační účinky. Díky tomu všemu jsou rakytníkové želatinky nebo přímo rakytníkový džus ideálními prostředky pro posílení imunitního systému dětí.
- Vitamíny - přirozeně doplňujte vitamíny z ovoce a zeleniny, pokud ale máte pocit, že jich vaše dítě nesní tolik, kolik by bylo potřeba, sáhněte po některém z multivitamínových přípravků pro děti, například ve formě žvýkacích bonbónů.
- Otužování - nebojte se vycházek či výletů za deště či špatného počasí, stačí přizpůsobit vybavení. Dejte pozor, aby děti nebyly moc nabalené. Nezapomeňte, že neustále běhají a pokud mají na sobě příliš teplé oblečení, mohou se zpotit a snadněji pak prochladnout. S teplotou v místnosti to také není třeba přehánět - na spaní stačí 18° C.
- Dostatek spánku - spánek je důležitý pro celkovou regeneraci organismu. Předškolní děti a školáci potřebují zhruba 8 - 10 hodin, aby si úplně odpočinuli a jejich organismus, včetně imunitního systému, nabral nové síly
Jak poznat, že jde u dítěte o poruchu imunity
Opakované lehké infekce horních cest dýchacích (např. rýma) jsou v dětském věku běžné a u většiny dětí není potřeba speciální lékařské vyšetření. U mladších dětí (1 - 5 let) může jít o 6 - 8 epizod infekcí dýchacích cest s lehčím průběhem a dobrou odpovědí na léčbu v průběhu podzimních a zimních měsíců. U starších dětí (6 - 12 let) jsou v tomto období normální 2 - 4 epizody.
Mnohem důležitější než četnost infekce dýchacích cest je třeba sledovat:
- charakter infekce - tj. pokud při ní přetrvává vysoká teplota a dochází ke zhoršení celkového stavu dítěte,
- trvání infekce - pokud trvá více dní a jen velmi pomalu dochází ke zlepšení stavu dítěte,
- odpověď na léčbu antibiotiky - pokud dítě špatně reaguje na podávanou léčbu a ani po nasazení antibiotik nedochází k ústupu potíží,
- komplikace - např. chronický zánět vedlejších nosních dutin nebo zánět středního ucha s následnou perforací ušního bubínku
8 varovných ukazatelů vážné poruchy imunity u dětí
- 8 a více infekcí dýchacích cest v průběhu 12 měsíců
- 2 a více zápalů plic za 12 měsíců
- 2 a více těžkých/komplikovaných zánětů vedlejších nosních dutin za 12 měsíců
- 2 a více těžkých infekcí v anamnéze (např. zápal mozkových blan, sepse, zánět kostí)
- rozsáhlá kvasinková onemocnění kůže a sliznic u dětí starších než 1 rok
- opakované hluboké infekce kůže a měkkých tkání
- neprospívání, chronický průjem
- výskyt vrozené poruchy imunity v rodině
Pokud u vašeho dítěte vypozorujete jeden z uvedených varovných ukazatelů, je na místě navštívit alergologa či klinického imunologa, který dítěti provede další testy a předepíše vhodná imunostimulancia či imunoregulancia.