Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak.

Péče o tělo Léčivé přípravky Oči

Včas neléčený zelený zákal znamená trvalé postižení zraku nebo slepotu. Zbytečnou. Po čtyřicítce navštěvujte svého očního lékaře pravidelně. Malé preventivní vyšetření – změření nitroočního tlaku – odhalí nemoc v době, kdy sice nemáte žádné příznaky, ale lze ji dobře léčit. Ve chvíli, kdy se váš zrak zhorší, bývá na jeho záchranu pozdě.

Zelený zákal hrozí slepotou. Drobné preventivní vyšetření vám zachrání zrak.

Zelený zákal (glaukom) není vzácné onemocnění - postihuje dva lidi ze sta. Je jednou z nejčastějších příčin slepoty u lidí staršího věku.

98 % nemocných se zeleným zákalem nemá zpočátku žádné příznaky – nic je nebolí, nepálí, vidí dobře.

Navíc kritickým věkem pro onemocnění je období po 40. roce života, kdy jsme ještě mladí, na nemoci očí, které si spojujeme se stářím, nemusíme přece ještě dlouhá léta myslet. Všimněte si, kolik takhle mladých lidí má krátké ruce, když se snaží číst. Nejsou ochotní si přiznat, že potřebují brýle na čtení, natož že by uvažovali o tak závažné nemoci, jakou je zelený zákal.

Jediné řešení – preventivní vyšetření dřív, než začnu mít potíže

Záchranu svého zraku máme ve svých rukou, stačí začít včas s preventivními očními prohlídkami.

Ano, už ve čtyřiceti. Léčba existuje, dokáže zabránit poškození zraku, ale musí být zahájena před tím, než k jeho zhoršení dojde. Poškození nebo ztráta zraku způsobné zeleným zákalem jsou nevratné.

Rizikové faktory pro vznik zeleného zákalu (glaukomu)

 • věk nad 40 let
 • zvýšený nitrooční tlak
 • dědičnost v rodině
 • diabetes (cukrovka)
 • dlouhodobé používání steroidů
 • velmi silná krátkozrakost

Léčba zeleného zákalu

 • oční kapky

  - ty buď snižují vznik nitrooční tekutiny, nebo zlepšují odtokové vlastnosti. Je nutné je kapat trvale a pravidelně, přesně podle doporučení lékaře. Jinak léčba je neúčinná.
 • laserový zákrok

 • operace

  - ta je nutná v případě neúspěšnosti nebo nevhodnosti předchozích metod. Novinkou je unikátní mikrochirurgická operace - kanaloplastika, kterou u nás provádí jen oční klinika Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Co je zelený zákal

Podstatou glaukomu je zvýšení tlaku tekutiny uvnitř oka (nitroočního tlaku). Vysoký nitrooční tlak utlačuje zrakový nerv. Při dlouhodobém působení vysokého nitroočního tlaku dochází až k odumírání vláken zrakového nervu.

Ordinace.cz

OK
Zpracovávám