Zázvor. Zázrak z přírody

Imunita Zdraví z přírody Bolest Superpotraviny

To nejlepší, co svému tělu můžeme poskytnout, většinou pochází z přírody. A často je to na dosah. Jedním ze zdrojů vitamínů, minerálů a spousty dalších prospěšných látek je zázvor, který je od pradávna považován za všelék.

Zázvor. Zázrak z přírody

Vezmeme to pěkně od začátku. Co je vlastně zázvor a jak se k nám dostal? Zázvor se začal pěstovat asi před dvěma tisíci lety v Číně, kde byl využíván jako velmi lahodné a oblíbené koření. Z Číny putoval do Indie a odtud se s mořeplavci dostal i do Evropy. V českých zemích se objevil až ve 13. století, většinou smíchaný s exotickým kari. Zázvor se tehdy využíval ke kořenění pokrmů, k léčení nejrůznějších neduhů a také v cukrářství. My se však dnes nebudeme zabývat excelentní chutí zázvoru, ale jeho unikátními léčivými schopnostmi.

Zázvor a jeho cesta k našemu tělu

Síla nenápadné rostliny podobné rákosu se ukrývá pod zemí. Kořen zázvoru obsahuje všechny důležité látky využívané po staletí. Už se nejednalo jen o pikantní koření, ale o lék. V Evropě si jeho téměř zázračných účinků všimli jako první Římané. Od té doby se stal součástí přírodní medicíny.

Až v posledních několika letech mohly být léčivé účinky zázvoru vědecky podloženy. V současnosti se právě zázvor považuje za jednu ze superpotravin (o superpotravinách jsme vám již psali). Je nejvyužívanější pro svou schopnost posilovat imunitu organismu, umění léčit nachlazení a předcházet mu. Právě proto máme zejména v chřipkovém období vždy po ruce zásobu zázvoru do čaje. Má ale i mnoho dalších účinků.

Účinky zázvoru:

  • Antibakteriální a protizánětlivé účinky pomáhají především v chřipkovém období. Doporučujeme ho užívat i jako prevenci.
  • Je zdrojem vitamínů A, B, C, E a minerálů (sodíku, hořčíku, vápníku, železa, draslíku).
  • Pomáhá při žaludečních nevolnostech, plynatosti, pálení žáhy a usnadňuje trávení.
  • Povzbuzuje krevní oběh a prohřívá celé tělo.
  • Uklidňuje bolest hlavy a může předcházet i vzniku migrén.
  • Zmírňuje křeče po fyzické námaze.
  • Snižuje riziko infarktu, příznivě totiž působí na cévy a krevní tlak.

Zázvorový čaj pomáhá i při nevolnostech v těhotenství. Musíte ale zázvor užívat v rozumné míře a ne dlouhodobě. Doporučujeme poradit se se svým lékařem. U přípravků obsahující sušený zázvor si vždy čtěte příbalový leták.

Zázvor vždycky po ruce

Ano, v chřipkové sezóně většinou máme doma zásobu zázvoru nebo ji snadno seženeme v každém supermarketu, ale co jindy? Zázvor je totiž užitečný celý rok! Proto doporučujeme zázvorové tablety, které pomáhají třeba při nevolnosti při cestování. A skutečnou léčivou pochoutkou je zázvorový sirup. Na něm si smlsnete!

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka