Zánět močových cest ; trápení mnoha žen

Péče o tělo Zdraví z přírody Ženy Léčivé přípravky

V lidském těle jsou k infekcím nejnáchylnější dýchací cesty. Močové ústrojí stojí v tomto pomyslném žebříčku hned na dalším místě.

Zánět močových cest ; trápení mnoha žen

Zánět močových cest je velmi rozšířený problém, který potrápí občas většinu z nás. Zánět močového měchýře a močové trubice je vlastně infekce močových cest. Tímto onemocněním trpí převážně ženy. Dvacet procent z nich tuto nemoc prodělá aspoň jednou za rok. Je to dané délkou močové trubice. Ta ženská je mnohem kratší než mužská. Proto je cesta bakterií do močového měchýře snazší.

Bohužel, jedná se o nemoc, která se často objevuje znovu. Proto je nutné zpravidla zahájit léčbu antibiotiky. Vracející se infekce mohou totiž navodit vážná onemocnění ledvin. Stejně tak přesun zánětu do ledvin je velmi nebezpečný a může dojít až k jejich zanícení. Takový zánět obzvlášť zatěžuje těhotné, děti či starší lidi.

Příčiny vzniku zánětu

Zánět močových cest způsobují bakterie. Může vznikat potlačováním nucení k močení, nedostatečnou hygienou. Zánět může vyvolat i plod v těhotenství, tím, že stlačuje močový měchýř. Rizikovým obdobím je menopauza. Tento problém mnohdy souvisí s inkontinencí. Infekce často propuká po nastydnutí, prochladnutí a díky nedostatečnému pitnému režimu. Může se objevit po podráždění či poranění při pohlavním styku. Ohrožení jsou i diabetici. Krevní cukr může být vylučovaný do moče. Tím vzniká sladké prostředí v močových cestách, kde se mnohem snáz šíří bakterie. Následně vzniká infekce s mnohem těžším průběhem.

Projevy zánětu

 • křeče v podbřišku
 • časté nucení k močení a zároveň neschopnost moč vyloučit
 • bolest a pálení při močení
 • zkalená, páchnoucí či tmavá moč
 • vylučování krve v moči
 • pokud se objeví nevolnost, zvýšená teplota či bolest v bedrech, zánět se již zřejmě přesunul do ledvin

Léčba zánětu

Zánět se diagnostikuje jednoduchým vyšetřením z moči. Vždy je nutná rychlá léčba antibiotiky. Z léků volně prodejných určených jako doplňková léčba při infekčních urologických onemocněních, chronických zánětech močových cest a močového měchýře jmenujme Rowatinex ve formě tobolek nebo kapek. Dále jsou v prodeji urologické čajové směsi. Ty jsou však vhodné spíše k použití u ledvinových a močových kamenů.
Ten, kdo prodělává zánět častěji, snaží se předcházet jeho vzniku. Stav močového systému můžete zlepšit díky řadě přírodních produktů , které fungují na bázi přírodních antibiotik. Používají se jako doplněk léčby antibiotiky i jako prevence při opakovaných zánětech. Většinou jsou ve formě tablet, výjimečně jako sirup. Téměř všechny produkty (GS Brusinky forte, GS Triurin, Walmark Urinal, Swiss max brusinky, Vita Harmony Giga Brusinky, Uroval Biotic) obsahují kanadskou brusinku, která je v posledních letech velmi oblíbená. Je zdrojem přírodních látek bránících množení bakterií v močových cestách. Funguje také jako silný antioxidant, zpomaluje rozkládání vyloučené moči a vzniku nežádoucího zápachu. Za velmi účinný se považuje přípravek s obsahem extraktu od 500 mg v kapsli. Brusinky lze konzumovat i čerstvé či sušené. Účinný je též brusinkový džus.

V případě užívání antibiotik jsou vhodným doplňkem také probiotika, která dodávají potřebné bakterie. Dobré je také dodávat tělu vitamín C. Moč se jím okyseluje a přestává být méně náchylná k působení bakterií. Výborná je i klikva, která také okyseluje moč a zároveň zabraňuje infekčním bakteriím udržet se na sliznici močových cest. Doporučit lze také echinaceu, která zvyšuje obranyschopnost organismu.
Z bylinek lze těžko vybrat hlavního zástupce. Udává se bříza, jehlice trnitá, kontryhel, přeslička, rybíz černý, truskavec, vrbovka, zlatobýl, medvědice, tužebník či svízel. Účinný je i česnek jakožto přírodní antibiotikum nebo petržel.

Dobré rady při zánětu močových cest

Existuje řada pravidel, které nemocný vymyslí intuitivně. Tekutiny, teplo a hygiena jsou ty nejzásadnější, které napadnou asi každého. Jsou však i další věci, které si často lidé trpící záněty neuvědomují. Tyto rady je vhodné dodržovat i jako prevenci:

 • vypijte denně nejméně dva a půl litru tekutin
 • pijte ideálně sklenku vody každou hodinu, moč se tím zředí a škodlivé látky se rychleji vyplaví z těla
 • opatrně s pitím ovocných čajů, kávy a džusů jiných než brusinkových
 • nezadržujte moč zbytečně dlouho
 • vyvarujte se prochladnutí, dbejte na teplo
 • dávejte pozor na promočené boty či holá záda
 • dbejte na hygienu, často se myjte
 • preferujte prádlo z bavlny
 • po plavání v bazénu se převlékejte do suchého
 • dejte přednost přírodním prostředkům před klasickými mýdly
 • nepoužívejte parfémované hygienické potřeby ani deodoranty na intimní místa
 • zkuste sedací koupel z odvaru řapíku, heřmánku, březového listí nebo hypermanganu.

 

 

OK
Zpracovávám