Zácpa choulostivá k diskuzi, přesto vážná věc

Trávení Zdraví z přírody Léčivé přípravky Bolest

Co je zácpa a jak vzniká? Rady, jak rozpoznat příznaky zácpy.

Zácpa choulostivá k diskuzi, přesto vážná věc

I když se zdá, že zácpa je problém moderní doby, není tomu úplně tak – je totiž starý jako civilizace sama. Již faraóni ve starověkém Egyptě měli k dispozici takzvané „správce trávicího procesu“, kteří dohlíželi na množství stolice a četnost vyprazdňování. V případě problému s „velkou“ potřebou měli za úkol doporučit faraónům ten nejsprávnější způsob vyprazdňování. Na vznik zácpy působí několik faktorů. V současnosti je to zejména nevhodná strava chudá na vlákninu, nedostatek pohybu, stres nebo změna prostředí. Skvělým způsobem, jak se opět dostat do pohody a na zácpu zapomenout, je i 100 % přírodní vláknina Benefibra. Snadným a příjemným způsobem dodává lidskému tělu tolik potřebnou vlákninu a napomáhá tak obnově a udržení přirozené rovnováhy trávicího systému zatěžovaného současným životním stylem. Je možné jí přidat do veškerých jídel a nápojů bez toho, aby se změnila jejich chuť či konzistence!

Co je vlastně zácpa?

O tom mají lidé velmi rozdílné představy. Pro někoho jsou to málo početné stolice, někdo zneklidní, nejde-li na „velkou“ pravidelně každý den. Pro jiné zácpa znamená obtížně vyprazdňovaná stolice a jsou dokonce tací, kteří si myslí, že se objem stolice musí rovnat objemu požité stravy. Nejjednodušší a také asi nejpřesnější je definice, že zácpa znamená obtížné vyprazdňování stolice. Pokud bychom se chtěli vyjádřit přesněji, zácpa je menší počet stolic než 3 za týden.

Dopřejete-li svému tělu velkou potřebu méně než 3krát týdně, měli byste se zamyslet nad několika body:

  • váš jídelníček a obsah vlákniny v něm,
  • pitný režim,
  • dostatek pohybu.

Stravování

Co se stravování týče, rozhodně byste do svého jídelníčku měli zařadit potraviny obsahující vlákninu, která napomáhá pravidelnému vyprazdňování. Mnoho lidí si při problémech se zácpou „vypomáhá“ používáním různých projímadel. Ta však zcela zbytečně dráždí střevo a patrně také mohou vést k poškození některých nervových pletení. Je dobré si uvědomit, že chronické používání projímadel je „vyhánění čerta ďáblem“. Zatímco drastická laxativa přispívají k vytvoření začarovaného kruhu, jsou návyková a v konečném důsledku můžou vést ke zhoršení problému, přírodní vláknina jako je např. Benefibra, na střevo působí přirozeně, zažívací systém nijak nedráždí a na potíže s vyprazdňováním je přímo ideální.

Při potížích s vyprazdňováním je důležité pít hodně tekutin, zejména obyčejné vody – bublinky, černý či zelený čaj nebo káva jsou při problémech se zácpou nevhodné. Při uvedených potížích je nanejvýš dobré vypít i více než 2 litry tekutin denně!
Doporučovaným při zácpě je také pohyb. Podporuje trávení, napínání břišního svalstva a posiluje břišní orgány. Existují dokonce speciální cviky pro posílení činnosti střev. Pohyb je nezbytným doplňkem léčby i prevence zácpy. Na podporu trávení se hodí rychlá chůze, lehký vytrvalostní běh, jízda na kole a plavání. K celkové harmonii přispívá i například cvičení jógy nebo stimulační masáže břicha.
Protože není jednoduché uhlídat si denní doporučenou dávku vlákniny (cca 25–30 g) a upřímně, jenom málokomu se podaří zkonzumovat potřebné množství potravy právě vlákninu obsahující, je zde skvělá pomoc, jak si potraviny o tuto důležitou složku obohatit.

100% přírodní vláknina Benefibra

představuje snadný a příjemný způsob, jak obnovit a udržovat přirozenou rovnováhu trávícího systému, zatěžovaného stresem nebo nepravidelnou či nevyváženou stravou. Reguluje vyprazdňování, upravuje motilitu a břišní diskomfort spojený s jejími poruchami, stimuluje růst prospěšné střevní mikroflóry, podporuje přirozenou ochranu a regeneraci střevní sliznice. Vláknina Benefibra je čirá, nehoustnoucí, zcela rozpustná a bez příchuti! Její jedinečné vlastnosti umožňují nejen tradiční přimíchání vlákniny do sklenice vody, ale do všeho, co máte rádi. Do džusu, kávy, jogurtu, polévky, nebo dokonce i do tolik oblíbených českých specialit jako je guláš. Benefibra sypká nemění jejich chuť ani konzistenci! Benefibra je doporučována nejen lidem, kteří mají problémy s trávícím ústrojím (zácpa, citlivá reakce střev na stres, průjem, syndrom dráždivého tračníku, hemoroidy, divertikulóza …). Je vhodná i pro ty, kteří se snaží o zdravý životní styl a chtějí se aktivně chránit před nemocemi souvisejícími s nízkým příjmem vlákniny. Pravidelné užívání anebo jen třeba několikatýdenní ozdravná kůra prospěje trávícímu ústrojí každého z nás.

Související články:

Jak si poradit se zácpou
Jak předejít poruchám vyprazdňování

 

OK
Zpracovávám