Výplach nosu: účinná alternativa při prevenci a mírnění příznaků rýmy a nachlazení

Péče o tělo Zdraví z přírody Léčivé přípravky

Výplachy nosu solnými roztoky patří k osvědčeným léčebným metodám již po staletí. Jsou vhodné jako součást každodenní hygieny a dále léčebně při akutních i chronických zánětech nosních dutin, včetně alergické rýmy sezónní i celoroční.

Výplach nosu: účinná alternativa při prevenci a mírnění příznaků rýmy a nachlazení

Nos je fyziologickou vstupní branou do dýchacích cest. K jeho významu se vyjadřovali medicínští velikáni – Hippokrates, Galén, Theophillus.

Nos vykonává tyto funkce:

  • respirační – ohřívání,
  • zvlhčování a čistění vzduchu – jde o klimatizaci vdechovaného vzduchu,
  • funkce čichová je sice u člověka špatně vyvinutá, ale její ztrátu i dočasnou vnímáme velmi citlivě,
  • rezonanční funkcí se účastní nosní i vedlejší nosní dutiny na vytváření nosových hlásek m a n.

Prostředí, ve kterém žijeme, klade na nosní sliznici velké nároky – znečistěné ovzduší, alergeny – v průmyslových oblastech agresivnější. Odolnost nosní sliznice vůči nespecifickým faktorům – změnám teplot, infekcím, alergenům, stresu, hormonálním a jiným vlivům – lze zvyšovat otužováním.

Kromě celkového otužování, mezi něž řadíme např. pobyt v sauně a klimatické změny, můžeme a měli bychom pečovat o nosní sliznici i lokálně. Pojem nosní hygieny se stává v posledních letech v rozvinutých zemích běžným doporučením.

K jednoduchým metodám této hygieny patří výplachy nosu solnými roztoky. Výplachy nosních dutin slaným roztokem jsou užívány odedávna rybáři, z vlastních zkušeností víme, že při pobytu u moře působí příznivě na naše dýchací cesty výplach nosu a nosohltanu mořskou vodou.

Výplachy solným roztokem lze doporučit jako pravidelný hygienický návyk zejména lidem žijícím v průmyslových oblastech či pracujícím v prašném prostředí. Dále léčebně při akutních či chronických zánětech nosních dutin i vedlejších nosních dutin, kdy solný roztok odplaví zánětlivý sekret, zvlhčí sliznici a urychlí její regeneraci. Také po operacích v nosních dutinách je možné urychlit hojení výplachy solným roztokem. Další oblastí s širokým uplatněním této metody je alergická rýma sezonní i celoroční.

Výplachem nosu dojde k odstranění alergenů, a tím ke zmírnění obtíží nemocného. Nejvhodnější koncentrací je izotonický solný roztok (s obsahem 0,9% NaCl), obdoba fyziologického roztoku. Fyziologický roztok je tělu vlastní a v medicíně široce užívaný, například k infuzím či výplachům. K výplachům nosu lze použít zdravotnickou pomůcku Rhino Horn, výrobcem je firma Yogaprosses AS v Norsku, od r. 1999 se prodává ve Skandinávii, Francii, Nizozemsku, USA a Kanadě. Konvička je z recyklovatelného plastu, metoda vyplachování je jednoduchá a bezpečná. 

Závěrem lze říci, že výplachy nosu solnými roztoky patří k osvědčeným léčebným metodám již po staletí. Můžeme je doporučit jednak jako součást každodenní hygieny a dále léčebně při akutních i chronických zánětech nosních dutin, včetně alergické rýmy sezónní i celoroční.

Péče o nosní sliznici pomáhá udržet její homeostázu a vykonávat náročné funkce. Je vhodná pro děti od 5 let (eventuálně i o něco mladší, jsou- li šikovné) a dospělé. V případě hygieny stačí jeden výplach denně, při akutních obtížích lze výkon provést 2-4x za den. Ani při dlouhodobém používání nebyly pozorovány nežádoucí vedlejší účinky.

Doc. MUDr. Ludmila Vyhnánková, Csc.
ORL specialista

Doc. Vyhnánková se po celou svojí lékařskou kariéru věnuje oboru otorinolaryngologie se zaměřením na dětské ORL. Od 70. let pracovala na ORL klinice FN Motol, od r. 1981 jako odborný asistent, poté od r. 1989 jako docentka na ORL klinice 2. Lékařské fakulty University Karlovy. Byla odbornou asistentkou Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví a spolupracovala i s Farmakologickým ústavem UK Praha a Státním ústavem pro kontrolu léčiv. V současnosti se věnuje přednáškové činnosti pro pediatry a střední zdravotní personál, pravidelně publikuje a je členkou redakční rady časopisu Pediatrie pro praxi.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka