Výběr z diagnostických testů

Péče o tělo Imunita Léčivé přípravky

Diagnostických testů existuje celá řada. Používají se k rychlému stanovení diagnózy, určení konkrétních látek v krvi a moči, pro hlídání stavu nemocných.

Výběr z diagnostických testů

Přesnost testů

Diagnostické testy jsou zpravidla určené pro domácí použití. Proto je nutné brát výsledek testu v určitých ohledech jako orientační. V případě hrozby závažných onemocnění či potvrzení těhotenství je nutné navštívit lékaře, který provede odběry a zajistí laboratorní vyšetření vzorků. Tyto testy často mohou odhalit nemoc a díky tomu zajistit včasné léčení.


Pokud jde o přesnost diagnostických testů, berou se v úvahu dva ohledy:

  • Senzitivita testu = jak často je test pozitivní u nemocných lidí.
  • Specificita testu = jak často je test negativní u osob bez dané nemoci.

Tato dvě hlediska se tedy určují podle pacientů, kteří mají danou nemoc či diagnózu, a podle lidí, kteří určitou nemocí netrpí.

Dělení diagnostických testů

Pro přehlednost lze diagnostické testy rozdělit na jednotlivé skupiny. Záleží, co konkrétně mají test zjistit nebo pravidelně sledovat. V takovém případě je dobré si změřené hodnoty zaznamenat.

Testy můžou být na specificky ženské či mužské oblasti, jejich prostřednictvím se dá zjistit stav určitých látek v moči a krvi, mohou poukázat na počínající nemoc, zjišťují obsah alkoholu a drog v těle, pomáhají při určování otcovství.

  • pro ženy: ovulační, těhotenský, test na vaginální kvasinky, menopauza test
  • pro muže: test mužské plodnosti
  • konkrétní diagnóza: mononukleoza test, syfilis test, test na detekci celiakie
  • pro diabetiky: diabetes test, test k měření hladiny cukru v krvi, test na diagnostiku syndromu diabetické nohy
  • analýzy krve a moči: test na zjištění krevní skupiny, testy na analýzu moči, test ke zjištění
  • přítomnosti krve v moči, test okultního krvácení
  • testy alkoholové a drogové
  • genetické testy: test otcovství, test původu mateřské linie a test původu otcovské linie

Těhotenské testy

Snad největší výběr mezi diagnostickými testy nabízí testy těhotenské, které určují případné těhotenství. Jsou běžné dostupné v každé lékárně i na eshopu. Tyto testy nabízí desítky výrobců. Některé jsou baleny po jednom, většinou však spíše po dvou kusech. Je to z důvodu potvrzení výsledku. Testy jsou finančně nenáročně. Jeden stojí v řádu desítek korun. Testy jsou jednorázové, k jejich použití je potřeba nádobka na moč a pár minut času, vše je podrobně popsáno v návodu.

Ovulační testy

Ovulační testy se používají k určení plodných dnů. Využívají je ženy, které se snaží otěhotnět. Přesnost určení nejplodnějších tří dnů v měsíci je na 99 %. Používání těchto testů je snadné, zjišťují přítomnost luteinizačního hormonu v moči. Tento hormon je v moči běžně ve velmi malém množství, v polovině cyklu se jeho množství výrazně zvýší.

V daném období je možné stanovit optimální termín pro oplodnění vajíčka. Většina těchto testů obsahuje čtyři až šest jednorázových proužků kvůli opakovanému sledování v průběhu více dní. Dají se koupit i jednotlivě balené testy, přičemž jeden test vychází zpravidla na 50 Kč.

Test okultního krvácení

Imunochemický test slouží pro zjištění krvácení, které může být příznakem řady onemocnění tlustého střeva včetně nádorů tlustého střeva a konečníku. Test je specifický jen pro lidský hemoglobin. Jeho cena se pohybuje od třiceti do dvou set korun.

Alkohol testy

Alkohol testy zjišťují obsah alkoholu v dechu. Prodávají se zpravidla v sadách po pěti či deseti kusech. Jeden kus vychází na necelou dvacetikorunu.

Drogové testy

Drogové testy fungují na principu těhotenského testu, výsledek se získává také z moči. Testují se určité skupiny drog: THC, hašiš, marihuana a cannabis nebo extáze, pervitin a jiné metamfetaminy. Na trhu je i multipanel test, který zaměřuje nejen obě předešlé skupiny drog, ale i heroin a jiné opiáty. Drogové testy se dají pořídit za cca 70 Kč, multipanel test stojí kolem 200 Kč.

Testy na cukr v moči

Další významná skupina testů hlídá obsah cukru v moči. Některé testy jsou vícefunkční a poukazují i na hodnoty více látek v moči: krve, leukocytů, bilirubinu, urobilinogenu, ketonů, glukózy, proteinů, pH, dusitanů a specifické hmotnosti. Tyto testy se cenově pohybují v řádu stokorun.

Testy otcovství

Testy otcovství porovnávají genetické údaje z lidské DNA dvou osob. Slouží k určení nebo vyvrácení pokrevního vztahu. Tato metoda je dnes velmi využívaná. Stačí k ní pouze stěr z dutiny ústní. Jedná se o velmi nákladné testy, jejichž hodnota přesahuje šest tisíc.

V naší nabídce naleznete přes dvě stě různých zdravotnických testů.

OK
Zpracovávám