Vitamín P neboli flavonoidy. Zdraví v misce ovoce
Léčivé přípravky Srdce a cévy Oči
Vitamín P je ve skutečnosti celou skupinou látek souhrnně označovaných jako flavonoidy. Patří k nim hesperin, hesperidin, eriodictyol, quercetin, quercertrin, rutin, aj.
Tyto látky nejsou pro naše tělo nepostradatelné, neplní tedy v pravém smyslu slova roli vitamínů. Pro naše tělo jsou spíše lékem. Docela dobře se bez nich obejdeme, při pravidelném užívání však dokáží pomoci při mnoha chorobných stavech, a to jak v léčbě, tak při prevenci.
K čemu flavonoidy slouží?
Flavonoidy zpevňují stěnu žil a snižují propustnost kapilár. Pro tyto své účinky se osvědčily zejména při léčbě křečových žil a některých otoků. Často se podávají spolu s vitamínem C. Obě látky se tak ve svém účinku vzájemně podporují. Jako doplňkový lék je můžete s úspěchem užívat i při léčbě bércových vředů a hemoroidů.
Flavonoidy v potravinách
Oblíbeným zdrojem flavonoidů je červené víno. Ani zapřísáhlí abstinenti nejsou v tomto ohledu nijak diskriminováni. Vhodnými zdroji jsou v podstatě všechny druhy ovoce a zeleniny.
Projevy nadbytku vitamínu P
Při předávkování vitamínem P můžete pociťovat nevolnost, bolesti žaludku, může se objevit zvracení a průjem. Extrémní dávky mohou působit toxicky na naše ledviny. Neužívejte flavonoidy, pokud u vás byla prokázána přecitlivělost na tyto látky. Užívání vitamínu P byste se měla vyhnout také tehdy, jste-li těhotná nebo pokud právě kojíte.
Kdy začít s jeho užíváním?
Užívání flavonoidů vám většinou doporučí lékař. Nejčastějším důvodem jsou křečové žíly, zvláště jsou-li spojeny s častějšími otoky a záněty. Obvyklou počáteční dávkou je 20 - 40 mg 3× denně.
Jako doplňkový lék vám může vitamín P pomoci i při léčbě změn na sítnici u cukrovky nebo proti krvácení z hemoroidů.
Při běžném nachlazení doporučujeme podpořit obvyklou léčbu vitamínem C stejnými dávkami flavonoidů. Bez ohledu na pověru, že léčená rýma trvá týden a neléčená sedm dní, mnozí dávají ze zkušenosti této kombinaci přednost.