Trápí vás rýma?

Péče o tělo Imunita Léčivé přípravky

Každý z nás už někdy v životě prodělal tzv. obyčejnou „rýmu“ a měl ucpaný nos. Každý moc dobře ví, jaké to je, když se nemůže pořádně nadechnout a v noci klidně spát. Taková rýma je akutní, infekční a většinou je způsobena viry. Patří spolu s kašlem mezi nejčastější onemocnění dětí a dospělých.

Trápí vás rýma?

Velice často je rýma jedním z příznaků běžného nachlazení, odbornou terminologií je též nazývána jako respirační viróza. Toto virové nakažlivé onemocnění dýchacích cest postihuje nejčastěji nos a hltan. Příznaky, kromě rýmy a s ní souvisejících projevů, jsou škrábání a pálení v krku, zahlenění hrdla, kašel, bolesti hlavy, únava a může se objevit i zvýšená teplota.

Nachlazení trvá obvykle tři až pět dní, ale zbytkový kašel může přetrvávat až tři týdny. Nachlazení je nejběžnější z lidských nemocí, vyskytující se převážně v chladných měsících. Rýma může být akutní nebo chronická, infekční nebo neinfekční.

Hlavní příznaky rýmy

  • Zvýšená hlenovitá sekrece
  • Porucha nosního dýchání – zhoršení průchodnosti nosu až ucpání nosu
  • Porucha čichu
  • Nucení ke kašli až kašel (hlen stékající do nosohltanu a dýchacích cest dráždí ke kašli)
  • Nucení ke kýchání
  • Slzení

Celková léčba

Při rýmě se necítíte dobře. Sliznice nosu je překrvená, oteklá, může pálit a smrkání je často bolestivé. Kýcháte, teče vám z nosu, nos je ucpaný, nemůžete nosem dýchat a v noci spát. Budí vás sucho v ústech (ucpaný nos vás nutí dýchat ústy) a často i kašel, způsobený stékáním rýmy do nosohltanu a hltanu. Při běžném nachlazení se objevuje bolest hlavy, únava, intenzivnější kašel, případně i zvýšená teplota.

Protože rýma je zánět, je možné v rámci celkové léčby podat  léky s obsahem obsahující paracetamol, kyselina acetylsalicylovou nebo ibuprofen. Jsou vhodné zejména, pokud se jedná o běžné nachlazení, kdy jsou přítomny i další příznaky kromě rýmy.

Doporučuje se zároveň i léčba mukolytiky. Velmi osvědčený je např. ambroxol. V rámci celkové léčby je vždy důležitá podpůrná léčba, která zahrnuje klidový režim, zvýšený příjem tekutin, stravu bohatou na vitamíny, zvlhčování vzduchu v místnosti, ve které pobýváte, inhalace, vyhýbání se zakouřeným místnostem.

Lokální léčba

Lokální léčba je při léčbě běžné rýmy nejdůležitější. Jak z názvu vyplývá, je to léčba cílená na odstranění či zmírnění lokálních a většinou nejvíce obtěžujících příznaků daného onemocnění. U rýmy jsou těmito příznaky ucpaný nos a výtok z nosu.

Léky, které se používají k léčbě ucpaného nosu při běžné rýmě, se nazývají lokální dekongestanty, podle mechanismu účinku odbornou terminologií též alfa-mimetika. Lokální proto, že se aplikují lokálně – přímo na nosní sliznici. Ta je při rýmě oteklá a tyto léky způsobí její oplasknutí – dekongesci, proto dekongestant.

Tímto mechanismem zprůchodní nosní dutinu a umožní opětovné volné dýchání nosem. Oteklá a rýmou poškozená výstelka (sliznice) nosní dutiny může pálit, smrkání bývá bolestivé, proto je vhodná i současná péče o dutinu nosní.

Nejčastější otázky o rýmě

Proč jsou při léčbě rýmy doporučované éterické oleje?

Éterické oleje (eukalyptol, menthol, kafr) příznivě ovlivňují celkové působení přípravku po aplikaci. Navozují příjemný pocit chladu v nose a pomáhají při hojení poškozené sliznice. Éterické oleje se tradičně používají k usnadnění dýchání při zánětech dýchacích cest.

Nosní sprej nebo kapky?

Aplikace spreje je pohodlnější, protože léčivá látka zůstává tam, kde má, nenateče do hltanu, nevytéká z nosu a není polykána – jde o efektivnější a díky tomu hospodárný způsob aplikace. Při aplikaci spreje pokryje léčivá látka velkou plochu sliznice a pokaždé ve stejné (dostačující) dávce – jde tedy o účinnou a přesnou aplikaci. Další výhodou spreje je, že ho lze aplikovat i ve stoje či vsedě – podání tedy je pohodlné a diskrétní.

Jak se správně aplikuje nosní sprej?

Nosní sprej se aplikuje velice snadno: před užitím spreje se vždy důkladně vysmrkejte, pak sejměte ochranný kryt rozprašovače a držte lahvičku ve svislé poloze. Nástavec spreje zasuňte do nosní dírky a rozprašovač jedenkrát stiskněte. Při vstřikování spreje lehce vdechujte nosem a po vstřiku vydechněte ústy. Postup případně opakujte dle uvedeného dávkování v příbalové informaci přípravku. Po aplikaci je vhodné nástavec spreje opláchnout.

OK
Zpracovávám