Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

Péče o tělo Pohyb Děti Bolest

Co způsobuje bolest v patě a jak se s ní vypořádat? Poradíme v našem článku.

Trápí vás bolesti paty? Víme jak s ní zatočit!

Co je patní ostruha

Patní ostruha je zvápenatělá šlacha, která vybíhá od patní kosti k jednotlivým prstům nebo se nachází v úponu Achillovy šlachy. Projevuje se intenzivní bolestí v oblasti paty, při došlápnutí, jako bychom šlápli na ostrý předmět.

Příčiny patní ostruhy

  • nevhodná obuv - vysoký podpatek, špatné tvarování, malé boty
  • poranění paty při sportu
  • propad nožní klenby
  • špatné postavení páteře
  • jiná onemocnění - revmatoidní artritida, dna
  • nadměrný příjem kyselinotvorných potravin

Prevence patní ostruhy

  • zaměřte se na správný jídelníček - vylučte kyselinotvorné potraviny - alkohol, kávu, přemíru masa a cukru
  • noste kvalitní obuv s dostatečným prostorem pro chodidlo, z měkkých poddajných materiálů
  • konzultujte svůj stav s ortopedem nebo fyzioterapeutem - zaměřte se na cviky nejen chodidla, ale i na správné postavení páteře

Léčba patní ostruhy

První možností je terapie v kombinaci s protizánětlivými léky. To pomůže s méně závažnějšími bolestmi paty. Nejčastěji jde o masáže plosky a kotníku, terapeut se zaměří na uvolnění měkkých tkání a na ošetření svalu a vaziv.

Se závažnější bolestí si poradí například čínská medicína, která vidí vznik ostruhy jako odraz celého životního stylu. Léčba je založená na kombinaci akupunktury a bylinek. Další možností je ozáření paty rentgenovými paprsky, případně zajít s patou na rázovou vlnu - o těchto  metodách vždy rozhoduje lékař na základě rentgenového vyšetření. 

Ulevte patám

"Chladivou Sněhurku můžete použít nejenom na bolavé nohy, ale pomůže "rozproudit krev" i ve ztuhlých a namožených svalech. Podpatěnky poskytují odlehčení v místě patní ostruhy a díky tomu není došlap tak bolestivý." (Mgr. Pavla Horáková)

Unavené nohy a pohyb

Máte za sebou celý den na nohou, delší výlet nebo jste to trošku přetáhli v posilovně? Ve chvílích, kdy je pata v neobvyklé pozici, např. když stojíte na špičkách nebo stoupáte do schodů, může bolet. Unavené nohy se také projeví ztuhlostí chodidla - lék je jednoduchý, patu nezatěžujte, nenoste podpatky a odpočívejte, bolesti přejdou během několika dní, stejně jako u namožených svalů.

Náš tip na ztuhlá chodidla

Párkrát denně protáhněte paty! Zapřete prsty o stěnu a tlačte chodidlo kupředu.

Patní zánět

Pokud vás bolí pata po ránu nebo po delší fyzické zátěži, rozhodně ji neignorujte. To, co se jeví jako jednoduché podráždění, může skončit jako  patní zánět. Ten se projeví bolestí v zadní části paty a cítíte ji při každém našlápnutí, ať jste sebeopatrnější. Bolest se může přesouvat i do okolí nártu a do přední části chodila. Někdy se zánět přesune až k Achillově šlaše a léčba se tak může o dost protáhnout.

Přírodní pomocník kostival

Našimi babičkami dobře známá bylinka kostival lékařský je výborná ve formě masti nebo gelu na ošetření unavených nohou. Přírodní bylinné masti působí na namožené klouby, šlachy, vazy a velmi oblíbené nejen mezi staršími lidmi, ale i sportovci.

Děti a problémy s patami

Bolest paty se týká i dětí, nejčastěji kolem osmého a devátého roku. Může jít o výsledek nadměrné fyzické akivity nebo o takzvanné růstové bolesti. Ty se objevují obvykle v noci a trápí zhruba polovinu dětí. Pomůže thermo láhev nebo naopak chladící gel, masáž a v nejhorším případě analgetický gel nebo mast. 

Nohy nepřetěžujte

Často odpočívejte, protahujte nohy, zvolte vhodnější obuv a patu podložte buď podpatěnkou nebo zvolte zdravotní vložky do bot.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka