Cítím se fit: Zázračné superpotraviny

Trávení Zdraví z přírody Superpotraviny

Superpotraviny mají v porovnání s jinými potravinami stejného druhu vysoký obsah zdraví prospěšných látek - tj. vitamínů, minerálních látek, antioxidantů, vlákniny nebo mastných kyselin. Poradíme vám, jaké superpotraviny byste rozhodně měli zařadit do jídelníčku.

Cítím se fit: Zázračné superpotraviny

Proč jsou superpotraviny super

 • dodávají tělu zvýšené množství živin, minerálů, proteinů, enzymů, koenzymů nebo vlákniny,
 • jsou bohaté na vitamíny,
 • mají antioxidační účinky,
 • podporují imunitní systém,
 • jsou super prevencí civilizačních nemocí.

Řada superpotravin se do Česka dováží ze zahraničí, což zvyšuje ekologickou zátěž. Proto je dobré sáhnout i po tuzemských superpotravinách. V kombinaci s pravidelným cvičením a vyváženou stravou působí superpotraviny blahodárně na vaše tělo a pomohou vám při prevenci, k upevnění zdraví i při řešení konkrétních zdravotních problémů.

Co patří mezi superpotraviny

Ovesné vločky, ovesné otruby,  avokádo, kapusta, ořechy, cibule, česnek, tučné mořské ryby, červená řepa, zakysané mléčné výrobky, borůvky, brusinky, maliny, zelený ječmen, mořské řasy, hlíva ústřičná, quinoa, chilli,  fazole, čočka, hroznové víno, meruňky, mandle, zázvor nebo kokos

Které superpotraviny nevynechat

 • Aloe Vera – "Rostlina nesmrtelnosti“, má vysoký obsah enzymů, vitamínů, stopových prvků, minerálů a dalších prospěšných látek. Má blahodárný vliv na imunitní systém a působí protizánětlivě.
 • Chia semínka – Chia semínka jsou přírodním povzbuzovačem. Významný je vysoký obsah omega-3 mastných kyselin. Obsahují také vlákninu, bílkoviny, fosfor, draslík, sodík, mangan, vápník, železo, kobalt, síru, vitamíny B, A, C či E.
 • Kustovnice čínská (Goji) – Kustovnice čínská má vynikající antioxidační účinky, podporuje imunitu, vyrovnává pH v krvi a je největším zdrojem beta-karotenu. Dále podporuje růst, snižuje hladinu krevních lipidů a hladinu cukru v krvi.
 • Açai berry – Nejsilnější antioxidant na světě
 • Konopná semínka – Mají vysoký podíl esenciálních látek a obsah nenasycených mastných kyselin, a proto podporují správný vývoj a fungování mozku a metabolismus.
 • Spirulina – Tato sladkovodní řasa je bohatá na rostlinné bílkoviny, železo, beta-karoten, vitamín B12, vzácnou esenciální mastnou kyselinu GLA i na celou řadu dalších vitamínů, minerálů a živin. Spirulina podporuje imunitu, působí protizánětlivě, zlepšuje trávení a dodává energii.
 • Karob – "Svatojánský chléb".  Má vysoký obsah bílkovin, minerálů a vitamínů. Najdeme v něm i hořčík, vápník, železo, vlákniny, aminokyseliny, fosfor, nikl a vitamíny A, B a D.
 • Nepražené kakaové boby – Díky hořčíku působí kakaové boby proti křečím a mají pozitivní vliv na nervovou soustavu. Síra zase zlepšuje vzhled kůže, vlasů a zinek společně s vitamínem C zvyšuje imunitu. Kromě toho jsou v nepražených kakaových bobech i látky jako chrom, mangan, železo a zinek.

Jak superpotraviny jíst

Do jídelníčku je zařazujte pravidelně. Neplatí tu ale pravidlo, čím větší množství, tím větší efekt. Tepelně upravujte co nejméně, aby látky důležité pro výživu zůstaly zachované. Obecně se doporučuje upravovat je v teplotách do 42 °C, tzv. raw (syrovou) stravou.

 

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka