Strašák jménem menopauza

Ženy Léčivé přípravky

Je vám mezi 49 a 51 lety a trápí vás návaly horka, pocení, únava, bušení srdce, nervozita či bolest prsou? Pak je na čase zbystřit, protože se může jednat o přechod neboli menopauzu. Zažíváte období tzv. klimakteria, které je spojeno s určitými problémy či symptomy, jež však mají řešení.

Strašák jménem menopauza

Výše jmenované příznaky nemusí být zdaleka všechny. Po několika měsících nebo letech se může objevit urogenitální atrofie, problémy s udržením moči, osteoporóza či ischemická choroba srdeční. Tyto problémy se však dají podchytit v rámci prevence, ať už se týká osteoporózy, či rizika vzniku rakoviny, kdy je vhodné absolvovat preventivní screeningové programy.

Jak se léčí obtíže v přechodu

Léčba klimakterického syndromu může být hormonální či nehormonální. Zatímco nehormonální přípravky pro ženy v menopauze většinou ve formě doplňků stravy obsahujících výtažky sóji můžou pomoci překonat některé nepříjemné stavy, prevence dlouhodobých organických změn je prokázána pouze u hormonální léčby. Ta už nespadá mezi volně prodejné léky, může ji předepsat jedině gynekolog.

Návaly horka pozoruje 70 % žen. Začínají pocitem horka či pálení a šíří se z oblasti hlavy dolů, následuje záchvat pocení, někdy se přidávají bolesti hlavy či bušení srdce. Lze doporučit některé úpravy životního režimu (vysadit kofein, alkohol, cigarety, kořeněná jídla a horké nápoje), hormonální léčba však odstraní tyto obtíže dokonce i u žen těsně před přechodem s dosud pravidelným menstruačním cyklem.

Prevence osteoporózy a aterosklerózy

Osteoporóza je nejnebezpečnější dlouhodobou změnou spojenou s menopauzou. Svými důsledky ovlivňuje zdraví a úmrtnost žen vyšší věkové kategorie. Kostní tkáň je systém velmi dynamický, který je v organismu průběžně přestavován. Do 25–30 let převažuje novotvorba kosti, později vstřebávání. Po menopauze se metabolismus kosti zrychluje, zvyšuje se novotvorba, ale mnohem více se zvyšuje vstřebávání kosti. Typické jsou zlomeniny obratlů, zlomeniny krčku kosti stehenní a zlomeniny zápěstí. Je nepochybné, že podání estrogenů je prevencí úbytku kostní hmoty. Z pohledu kosti by hormonální léčba měla být zahájena do 5 let po menopauze, ale příznivý účinek je nezávislý na věku.

Nedostatek estrogenů v menopauze může vést k ateroskleróze. Po menopauze dochází k poklesu „hodného“ cholesterolu, zvýšení „zlého“ cholesterolu a zvýšení celkového cholesterolu. Hormonální léčba pozitivně ovlivňuje lipidové spektrum.

Při dodržování všech pravidel terapie převažuje přínos hormonální léčby pro kvalitu života ženy nad jejími riziky. Široká paleta dostupných přípravků hormonální terapie umožňuje dokonale přizpůsobit terapii individuálním potřebám každé ženy, jak žádají současné trendy klimakterické medicíny.

OK
Zpracovávám