Spalničky

Děti Imunita Kůže

Spalničky jsou vysoce nakažlivé infekční onemocnění způsobené virem rodu Morbilivirus.

Spalničky

Postihují především děti ve věku 4-5 let. Mohou jimi ale onemocnět i mladší a starší děti a dospělí. Celosvětově jsou spalničky velmi častým onemocněním a jednou z nejčastějších příčin úmrtí dětí do věku 5 let. Jediným přirozeným hostitelem tohoto viru je člověk. Virus se přenáší od infikovaných osob kapénkami z nosohltanu a nosu. Nejčastější výskyt spalniček je koncem zimy a na jaře.

Jaká je inkubační doba?

Od nakažení k propuknutí nemoci trvá 10-14 dní. Nemocný je však infekční již 2-4 dny před výskytem vyrážky a 5 dní po jejím ústupu. Většina nemocných se do 10-14 dní zcela uzdraví. Poté získává nemocný celoživotní imunitu.

Jaké mají spalničky příznaky?

Běžnými projevy spalniček jsou rýma, suchý, dráždivý kašel, horečka (až 40°C) a zánět spojivek. Na sliznici dutiny ústní se objevují bělavé tečky se zarudlým okolím. Většinou po 4 dnech se objeví typická kožní vyrážka ve formě malých skvrn, které postupně tmavnou. Vyrážka se zprvu objevuje za ušima, poté na obličeji a krku a šíří se směrem dolů na trup a končetiny. Stejným směrem pak i postupně ustupuje. Pozná se podle typické barvy, která je červená až červenohnědá. Vyrážka obvykle přetrvává 5 dní.

V některých případech mohou mít spalničky nebezpečné komplikace. Ty jsou častější u dětí do 5 let a u dospělých.  K nejčastějším patří zánět středního ucha nebo nosních dutin či zápal plic. Nejzávažnějším projevem je encefalitida a sklerozující panencefalitida.

Základem diagnózy je lékařské vyšetření a laboratorní vyšetření. Zjišťuje se výskyt protilátek IgG a IgM v krvi.

Léčba

Neexistuje žádná specifická léčba. Cílem je zabránění komplikacím. Základem je podpora imunity, dostatečný pitný režim, klid na lůžku, podávání léků proti horečce, dostatek vitamínů, především vitamínu A. Kvůli citlivosti na světlo při zánětu spojivek je lepší, aby byl nemocný v pološeru. Ulevit mohou i tampony namočené do studené vody a položené na zavřená víčka. 

Prevence

Nejúčinnějším způsobem prevence spalniček je očkování. Vakcínu tvoří oslabené spalničkové viry. V ČR se očkuje trivalentní vakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím. Součástí vakcíny mohou být oslabené viry planých neštovic. První dávku očkuje pediatr mezi 13. až 18. měsícem věku dítěte. Druhá dávka se dříve očkovala 6-10 měsíců po první dávce. Nyní byla odsunuta do předškolního věku 5-6 let.

Toto onemocnění se poprvé objevilo v záznamech v 7. století. Původce onemocnění spalniček se podařilo objevit až v roce 1954. V následujícím desetiletí byla objevena první účinná očkovací vakcína. Očkování proti spalničkám bylo v ČR zahájeno v roce 1969. Nejdříve jednou dávkou, od roku 1975 se očkuje dvěma dávkami.

Dalšími preventivními opatřeními jsou důkladné mytí rukou mýdlem a teplou vodou, případně použití antibakteriálních gelů a nechodit do větších kolektivů v uzavřených místnostech.

Epidemie spalniček?

Na začátku letošního roku byl zaznamenám vyšší výskyt spalniček, především v Praze. Od začátku roku do 9. dubna bylo nahlášeno 70 případů. Nejvíce z nich bylo v Praze, nákaza však byla potvrzena i ve Středočeském, Libereckém, Jihomoravském, Plzeňském, Pardubickém a Královéhradeckém kraji. Ze 70 případů bylo 31 očkovaných a 39 neočkovaných jedinců.

OK
Zpracovávám