Šalvěj, bylinka i koření v jednom

Zdraví z přírody Kůže

Šalvěj lékařská je u nás známá pro své široké léčebné využití už od středověku. Příznivé účinky šalvěje využívali již ve starověkém Římě a především v Itálii tato bylinka stále zaujímá v kuchyni nezastupitelné místo. Použít ji můžete ale nejen v kuchyni - prozradíme, k čemu je ještě dobrá :-)

Šalvěj, bylinka i koření v jednom

Šalvěj v kuchyni jako koření

Dnes se u nás šalvěj lékařská při přípravě pokrmů používá spíše vzácně. Jako koření je možné použít čerstvé i sušené rozdrcené listy. Hodí se k masu, zvěřině, rybám, omáčkám, sýrům, na přípravu bylinkového másla či paštik. K okořenění bylinkového másla je vhodné použít šalvěj ve směsi s bazalkou nebo rozmarýnem.

Pěstování a sběr

Šalvěj lékařská pochází z oblasti Středomoří ale běžně se pěstuje i u nás. Jde o nízký polokeř se stříbřitě šedými vejčitými lístky. Můžeme ji pěstovat i v nádobách. Sbírají se lístky šalvěje nebo vrcholová nať a to za slunných dní těsně před rozkvětem, kdy má rostlinka nejvíce obsahových látek (éterických olejů). Sušení by mělo probíhat při teplotě okolo 30° C.

Účinky šalvěje

Jméno Salvia officinalis pochází z latinského slova salvare, což znamená léčit. Dříve byla tato bylinka považována za mocný všelék.

Látky obsažené v šalvěji lékařské podporují zdravé fungování dýchacích cest, přirozenou obranyschopnost  i trávení. Je pro nás pomocníkem z bylinné spíže při různých respiračních onemocněních. Šalvěj zmírňuje nadměrné pocení a vnitřně se používá k harmonizaci hormonální rovnováhy u žen v přechodu a v období před menstruací. Lokálně je využívaná šalvěj ve formě obkladů na kůži nebo při kloktání. Porporuje hojivé procesy kůže, sliznic a jejich obranyschopnost.

Odvar, extrakt nebo nálev ze šalvěje

Šalvěj pro její léčebné účinky můžeme využívat ve formě odvaru (listy zalité vroucí vodou) nebo lihového extraktu.  Extrakt ze šalvěje se pro její protipotivé a deodorační účinky využívá v řadě přírodních deodorantů. Šalvějovým nálevem si také můžeme oplachovat vlasy po mytí, zlepšíme tak stav vlasové pokožky a zmírníme vypadávání vlasů. 

Na co si dát pozor

Šalvěj obsahuje v malém množství látku thujon, která je ve vyšším množství riziková a může poškozovat játra. Nicméně jeho množství v rostlině je natolik malé, že k akutnímu poškození prakticky nemůže dojít. Preventivně je vhodné šalvěj používat jen po určitou dobu. Při použití 3 - 6 šálků šalvěje za den toto poškození ale nehrozí. Díky obsahu thujonu by teoreticky šalvěj mohla vyvolat u citlivých lidí křeče, proto se nedoporučuje například epileptikům. Šalvěj není vhodná ani pro těhotné, kojící ženy a malé děti. Čaj ze šalvěje popíjený večer může nadměrně stimulovat před spaním.

Použití šalvěje

  • Odvar ke kloktání - 1 lžíce šalvěje se zalije 250 ml vroucí vody a nechá 10 minut vyluhovat. Po scezení se kloktá vlažným odvarem 3 x denně. Ke kloktání můžeme využít již předem vyrobený šalvějový extrakt, který naředíme dle doporučení výrobce.
  • Šalvějový čaj - 1 čajová lžička se zalije 250 ml vroucí vody a nechá se 10 minut vyluhovat. Po scezení se pijí 1 - 3 šálky za den.
  • Šalvějové bonbóny nebo pastilky se cucají při bolení v krku - opět dle návodu od výrobce.

Šalvěj v aromaterapii

V aromaterapii se využívá hlavně éterický olej získávaný z šalvěje muškátové, která má obdobné účinky a použití jako šalvěj lékařská.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka