Rakytník - rostlina budoucnosti

Trávení Imunita Zdraví z přírody Superpotraviny

Rostlina budoucnosti, tak je nazýván rakytník řešetlákový, který bývá označovaný někdy jako citroník severu, protože obsahuje vysoký podíl vitaminu C. Jediná oranžová bobulka obsahuje denní doporučenou dávku vitaminu C!

Rakytník - rostlina budoucnosti

Rakytník řešetlákový

Hippophae Rhamnoides – je léčivá rostlina známá lidem téměř 2 500 let. Obsahem biologicky aktivních látek v plodech, listech i v kůře větví patří rakytník mezi nejcennější potravinářské a léčivé rostliny. Plody rakytníku se používaly při zažívacích potížích již ve starém Řecku. Své jméno získala rostlina dle historických záznamů v dobách Alexandra Makedonského, kdy vojáci pro sebe a své koně využívali rakytník k obnově sil. Koně získali díky obsahu rakytníkového oleje lesklou srst, od toho tedy hippos – kůň, phaes – lesk.

V čem je rakytník dobrý?

Kromě vitaminu C je rakytník výbornou zásobárnou vitaminu A, dále organických kyselin a má značné biostimulační účinky, díky nimž podporuje imunitní systém. Užívání rakytníku je proto vhodné při nejrůznějších virózách, chřipkách a angíně. Dokonce někteří lidoví léčitelé doporučují užívat při těchto onemocněních pouze rakytník bez nějakých dalších „umělých“ léků. Ale rakytník zajišťuje nejen ochranu při nachlazeních. Podporuje také tvorbu žluči a trávicích enzymů, podporuje funkci krevního oběhu a činnost jater a plic. Pomáhá při očistě organismu od toxických zplodin, pomáhá zlepšovat stav kloubů při revmatismu. Doporučuje se jako obranná látka proti následkům civilizačního stresu, ale pomáhá i ke zvýšení pružnosti a průchodnosti cév. Rakytník přirozeně obsahuje i semena, která jsou zdrojem oleje, proto se mohou kapsle využít i jako „rostlinné“analgetikum – pomáhá tlumit bolest, pomáhá také při arteroskleróze, nebo při žaludečních vředech. Pomáhá regenerovat žaludeční sliznici a působí proti bakterii, která je původcem vředů.

Jedná se o přírodní produkt, který se získává z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae Rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví. rakytníkový olej je ze všech obsahových látek v tkáních rakytníku nejcennější. Je tmavě oranžové barvy a získává se z plodů rakytníku řešetlákového (Hippophae Rhamnoides) lisováním za studena se zachováním všech biologicky aktivních látek důležitých pro lidské zdraví.

Rakytníkový olej je přírodní koncentrát vitaminů A, B1, B2, B6, C, D, E, F, K, P, dále obsahuje beta karoten, kyselinu listovou, organické kyseliny, třísloviny a minerální soli, důležité esenciální mastné kyseliny omega-3, 6, 9. Je také zdrojem vzácné omega-7 mastné kyseliny, která se v přírodě vyskytuje zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%. Tato látka působí jako antioxidant ochraňující buňky před poškozením volnými radikály.

Nejdůležitější obsahové látky rakytníku a rakytníkového oleje a jejich účinky:

vitamin C

– rakytník obsahuje v průměru až 24x více vitaminu C než citrón a 18x více než kiwi

vitamin E

– příznivě ovlivňuje pokožku, pružnost cév, i další tělesné tkáně, působí na plodnost, neutralizuje volné radikály

vitamin K

– jeho nedostatek vede k poruchám srážlivosti krve, krvácení z různých orgánů a tkání a tvorbě modřin

vitamin P

(bioflavonoidy) – působí jako antioxidant, posiluje obranyschopnost, chrání žíly a tepny – zvyšuje jejich odolnost. Vitamin P napomáhá vylučování toxických prvků z těla a společně s vitaminem C je podpůrným prostředkem při virových onemocněních (např. chřipky a oparů)

provitamin A

(beta karoten) – v organizmu se mění na vitamin A, má antioxidační účinky, napomáhá zlepšovat zrak, funkci plic, tlustého střeva, prostaty a mozku

provitamin D

– v organizmu se přeměňuje na další druhy vitaminu D, je nezbytnou součástí v době růstu dětí, podporuje růst kostí a posiluje je ve stáří

třísloviny

– mají schopnost účinně působit při průjmech a krvácení v trávicím ústrojí. Celkově napomáhají při zánětech v žaludku a střevech, při zevním použití na kůži a sliznice mají stahující, protizánětlivý a antibakteriální účinek
organické kyseliny – vinná a jablečná – upravují pistaltiku střev

omega-3,6,9

– nenasycené mastné kyseliny chrání buňky před destrukcí a poškozením, snižují riziko mozkových cévních příhod a infarktu, zabraňují vysoušení a vypadávání vlasů, napomáhají hojení ran, podporují odolnost organizmu a vitalitu.

omega-7

– tato mastná vzácná kyselina se v přírodě vyskytuje jen zřídka, v rakytníkovém oleji je obsažena až ze 40%. Tato látka působí na trávicí trakt a je antioxidantem.

100% rakytníkový olej doporučujeme užívat pravidelně a dlouhodobě:

-při cévních a kožních onemocněních
-při potížích trávicího a močového ústrojí
-na podporu kvality růstu vlasů a nehtů
-při detoxikaci organizmu

 

OK
Zpracovávám