Rakytník řešetlákový a imunita dětí

Děti Imunita Superpotraviny

Nástup do škol, školek a chladné počasí představují pro dětský organizmus zátěž. Jejich imunitní systém je křehký a reaguje více nebo méně bouřlivě na infekce, se kterými se setkává. Není proto od věci podpořit obranyschopnost dětského organizmu správnou kombinací vitamínů. A poohlédnout se po jejich přírodních zdrojích.

Rakytník řešetlákový a imunita dětí

Někdy to bývá začarovaný kruh, děti jsou nemocné, brzy po nemoci se vracejí do školky, ale záhy zase onemocní. Dětský organizmus je jedinečný, každé dítě má své zvláštnosti, ke každému je nutné přistupovat velmi citlivě. Dobrá imunita, čili obranyschopnost organizmu, je dar, který se vyvíjí již od narození. Pokud je imunita oslabena, dítě bývá nemocné, neduživé a musí překonávat různé zdravotní problémy. Na podporu obranyschopnosti je třeba poskytnout dítěti na podzim a v zimě více vitaminů, bílkovin, stopových prvků i dalších živin.

Přírodní vitamin C

Vitamíny a jejich důležitost pro dětský organizmus je většině maminek dobře známá. Je však třeba zdůraznit, že pro děti je nejvhodnější přijímat vitaminy především z přírodních zdrojů – tedy ovoce, zeleniny a léčivých rostlin, například stále populárnějšího rakytníku řešetlákového.

O rakytníku řešetlákovém mluví odborníci jako o rostlině budoucnosti, citroníku severu nebo také jako o keři třetího tisíciletí. Rostlinou budoucnosti byl nazvaný i proto, že je využitelný celý beze zbytku. Pro lidský organizmus jsou zdravé nejen plody, semena, květy, ale i listy, větve, kůra a kořen. Rakytník přirozeně obsahuje vysoký podíl vitaminu C a to až 25 x více než citrusové plody

Komplexní vitamin C nacházející se v rakytníku je složen z těchto složek:

 • rutin – bioflavonoid (vitamin P)
 • faktor J, faktor P, tyrozinkináza
 • askorbigen, kyselina askorbová

Všechny tyto uvedené složky musí být přítomné, aby tělo mohlo absorbovat a mít prospěch z komplexního vitamínu C. A jelikož syntetická kyselina askorbová neobsahuje tento úplný komplex, tělo si musí buď získat chybějící komponenty ze svých zásob nebo prostě vyloučit kyselinu askorbovou pryč z moči bez jakéhokoliv užitku. Proto je efektivnější a na dlouhodobou prevenci lepší, když se dětem podává vitamin C v přírodní podobě.

Vitamin C je nejznámější a nejdůležitější vitamin pro dětský organizmus – představuje až 80% veškeré potřeby vitaminů v těle. V lidském organismu „přežívá“ nejvýše 24-48 hodin, nelze se jím tedy preventivně „předzásobit“. U dětí je lepší užívat vitamin C denně. Podpora obranyschopnosti je jeho hlavní funkcí s tím, že pokud je tělo napadeno infekcí, může se potřeba vitaminu C zvýšit až 10 x. Jeho dostatečný příjem totiž může podle průzkumů dobu léčby výrazně zkrátit. Proto se také v období nachlazení a většího výskytu viróz doporučuje vitamin C podávat preventivně až ve dvojnásobných dávkách, pouze však po nezbytně nutnou dobu.

Multivitaminová bomba pro dětskou imunitu

Rakytník je mimořádně vhodný pro děti na podporu jejich přirozené obranyschopnosti, posílení imunity, na podporu správné činnosti zažívacího traktu, na udržení zdravé pokožky a k posílení činnosti srdce.

Rakytník řešetlákový byl známý pro své příznivé účinky již dávno. V lidovém léčitelství ho využívali obyvatelé Sibiře, Mongolska a některých oblastí Číny. Používal se při plicních, zažívacích, jaterních i kloubních onemocněních a dokonce byla tahle dřevina využívána ve starodávné kosmetice. V tradiční tibetské medicíně patří rakytník k vysoce efektivní bylině, která se používá k zastavení krvácení při poškození plic, při kardiovaskulárních onemocněních a nejrůznějších intoxikací.

Jeho latinský název Hippophae rhamnoides pochází ze staré řečtiny a v překladu znamená třpytící se kůň. Staří Řekové totiž zaznamenali, že zvířata, která se pásla v oblastech, kde tato dřevina rostla, přibírala na váze a jejich srst měla nádherný lesklý nádech.

Celá rostlina rakytníku je výjimečná obsahem široké škály biologicky aktivních látek, které jsou mimořádně prospešné pro dětský organizmus. Plody rakytníku – bobule oranžové barvy a kyselé chuti obsahují provitamin A, vitaminy B1, B2, B6, C, E, K1 a F. Účinnou složkou jsou také flavonoidy. Navíc je přírodním zdrojem karotenoidů a to bohatším než jedny z nejbohatších zdrojů – mrkev nebo tykev.

Vedle vitaminu C obsahují plody rakytníku:

 • provitamin A, stejně jako vitaminy B, E, K, P
 • železo, draslík, mangan a dalších 12 minerálů i stopových prvků
 • karoteny, lykopen, zeaxantin a další látky s antioxidačními účinky
 • flavonoidy, například kvercetin, kemferol, rutin, které jsou užitečnou prevencí proti vzniku nádorů, ale také mají velmi příznivý vliv na stav cév
 • betain, který zlepšuje látkovou výměnu v buňkách
 • přírodní oleje, které z 90 % obsahují velmi ceněné nenasycené mastné kyseliny, označované jako zdravé tuky
 • serotonin, hormon dobré nálady
 • rostlinný hormon beta sistosterin považovaný za efektivní prostředek proti ateroskleróze

Plody rakytníku zasluhují zvláštní pozornost právě díky obsahu vitaminů C a P a díky znásobení jejich účinků. Vitamin P nejenom posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje jeho působení. Touto skutečností se vysvětluje vysoká odolnost vitaminu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování.

Jak rakytník řešetlákový užívat?

Chuťově „nasládle trpký“ rakytník opravdu nepatří mezi nejoblíbenější „ovoce“ u dětí, ale  na trhu nyní existují rozmanité doplňky stravy v hravé formě ovocných želatinek pro děti i dospělé. Rakytník se zpracovává i do chutných ovocných sirupů, které dětem umožní zábavné užívání po celý rok. Navíc jsou obohaceny o další vitaminy a látky posilující dětskou imunitu  v každém věku v lehce vstřebatelné formě, kterou si mohou naordinovat i dospělí.

OK
Zpracovávám