Proč dát přednost přírodním zubním pastám

Zdraví z přírody Ženy Zuby

Zubní pasta má v puse pořádně pěnit, jinak se zuby nevyčistí dobře - taky jste vyrostli na této polopravdě? Není jedno, jakou zubní pastu používáte. A není žádným tajemstvím, že některé vám mohou i škodit. Přitom každý z nás touží po zdravém chrupu! Nejen kvůli zářivému úsměvu či panickému strachu ze zubařů :-)

Proč dát přednost přírodním zubním pastám

Tak jako si hlídáme složení potravin, které do svého těla vpravíme, stejně tak bychom měli být na pozoru i u složení zubní pasty. Přeci jen ji používáme na čištění zubů, které jsou v ústní dutině a je tedy velmi pravděpodobné, že značnou část do sebe tělo skrze dutinu vstřebá. Dokonce se říká, že průměrný člověk pozře za rok téměř jednu tubu zubní pasty.

Čím se zuby čistily kdysi? Tak třeba práškem ze spáleného chleba. Na tom můžeme pozorovat, že nejzásadnější roli hraje mechanické čištění. V našem případě jde tedy o štětinky kvalitního zubního kartáčku. Pomoci tomu mohou různé abrazivní látky. Jsou-li však nutné další chemické přísady, fluorid či pěnidla, je otázka.

Složení běžné pasty

Brusné látky, abraziva → Tvoří asi polovinu složení zubní pasty. Nejčastěji se jedná o uhličitan vápenatý nebo oxid křemičitý. Brusné látky působí na sklovinu a pomáhají odstraňovat zubní plak.

Asi 3 % zubní pasty jsou tvořena pěnícími prostředky, barvivy, pojidly, konzervanty, příchutěmi a fluoridem. Zbytek je pouhá voda.

Pěnidla, stejně jako u jiné kosmetiky, velice často vysušují. Ústní dutina je pak zbytečně zatěžována a vysušována a může docházet ke tvorbě aftů či popraskaných koutků. Také se velice často používá antibakteriální látka zvaná triclosan. Může však působit toxicky. Ani aromata a sladidla nemají úplně čistý štít a mohou mít neblahý vliv. Jako sladidlo se často používá aspartam, který může narušit střevní mikrobiom.

A co fluorid? Na ten existuje celá řada názorů. Je prokázáno, že snižuje kazivost zubů a to dokonce až o 30 %, což není málo. Posiluje totiž zubní sklovinu vůči sníženému pH v ústech. Fluorid sodný je však brán za vysoce toxickou látku. Při vyšších dávkách může narušovat oběhovou či trávicí soustavu. To by však člověk musel pozřít skutečně velké množství zubní pasty. Přesto je dobré se mít na pozoru a alespoň u dětí zubní pasty s fluorem vynechat.

V čem jsou přírodní pasty jiné

Ne každému mohou přírodní pasty vyhovovat. Ze začátku je nutné si zvyknout, že přírodní pasty rozhodně tolik nepění a nezanechávají takový pocit svěžesti jako ty běžné, na které jsme zvyklí. Také obsahují abrazivní látky, podobně jako konvenční zubní pasty. Léčivé a antibakteriální účinky zajišťují esenciální oleje z různých bylin. Fluorid sodný někdy bývá součástí, jindy ne. Mnohdy je jeho obsah snížený na potřebné minimum. Jsou-li v pastě obsaženy pěnidla, jsou na přírodní bázi a neobsahují SLS. I aromata, nasládlá chuť či barva jsou zajištěny pomocí přírodních látek, většinou bylin.

Pokud chcete dát sbohem toxinům, umělým barvivům a konzervantům a přesto mít čisté svědomí v péči o svůj chrup, dejte přírodním pastám šanci, určitě vás mile překvapí. Navíc používáním přírodní kosmetiky obecně můžeme mít mnohem klidnější svědomí v otázkách ekologie. Přírodní kosmetika je vůči životnímu prostředí prokazatelně šetrnější.

Tipy na ověřené značky

WELEDA

Mezi nejznámější značky přírodní kosmetiky patří německá značka Weleda. I ta má svou řadu zubních past či gelů, které se těší velké oblibě a mají mezi zákazníky skutečně dobré recenze. Asi největším hitem je měsíčková zubní pasta, ale za zmínku stojí i zubní pasta Ratanhia, která je určena speciálně pro krvácející dásně.

LAVERA

Zastánci přírodní kosmetiky určitě znají značku Lavera, která nabízí široký sortiment přírodních produktů pro celou rodinu. Lavera má také bohatou nabídku přírodních zubních past - s fluorem i bez, dětskou, pro citlivé zuby a dásně nebo bělící.

HERBADENT

Značka, která se zaměřuje na péči o zuby, dásně a celou ústní dutinu. Kromě kvalitních přírodních zubních past najdete v nabídce také ústní vody a zubní kartáčky.

ECODENTA

Přírodní zubní pasty, které se staly velkým hitem posledních let. A to zvláště černá pasta, která obsahuje výtažek černého uhlí a má bělící účinky.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka