Plísňové onemocnění nehtů

Péče o tělo Léčivé přípravky Kůže

Letní období přeje nepříjemným plísním nehtů. Naloc podporuje hojení zbarvených a deformovaných nehtů následkem plísňové infekce nebo lupénky.

Plísňové onemocnění nehtů

Nehet vzniká ve 3. měsíci nitroděložního života. Roste kontinuálně až 0,12 mm za den. Na 3. prstu je růst nehtu nejrychlejší, na 5. nejpomalejší. Na rukou rostou nehty rychleji než na prstech nohou. Tloušťka nehtové ploténky je 0,5 – 1 mm.

Onychomykóza je infekční onemocnění nehtu způsobené mikroskopickými houbami, nejčastěji dermatofyty a kvasinkami. Zdrojem onemocnění jsou infekční šupinky kůže, drť z nemocného nehtu. Infekce se šíří kontaktem nebo společně užívanými předměty, prostory. Incidence neustále roste. Prevalence se pohybuje od 2,5 do 10 %. S věkem významně stoupá. U dětí je výskyt poměrně vzácný. Mezi rizikové faktory patří vyšší věk, sportovní aktivity, poruchy imunity, traumatické postižení nehtu, plísňové postižení kůže, veřejná koupaliště, sauny, hotelové koberce, nedostatečná nehtová hygiena, dlouhodobé máčení rukou nebo nohou, vlhké klima, umělé nehty.

Podle postižení nehtové ploténky rozlišujeme několik typů. Nejčastější formou je postižení nehtu počínající od volného okraje nehtu. Mění se jeho barva. Nehet je zkalený, zažloutlý až žlutohnědý, ztluštělý, tvrdý a deformovaný.

K potvrzení diagnózy se provádí mikroskopické vyšetření, které spočívá v odběru nehtové drti. Pro určení druhu je důležitý výsledek kultivace. Před vyšetřením nesmí být nehet ošetřován lékem s protiplísňovým účinkem minimálně 6 týdnů, aby vyšetření bylo přínosné.

Antimykotika jsou léky, které se používají k léčbě onychomykózy. Lokální terapie je účinná u postižení nehtové ploténky do 25 %, při větším rozsahu se doporučuje léčba celková. Lokální přípravek musí mít dobrou penetrační schopnost, ta může být zvýšena obsahem urey a kyseliny mléčné. Tyto látky změkčují nehtovou ploténku, nehet se lépe stříhá, hydratuje, ztenčuje, snižuje se množství infikované tkáně. Chirurgická ablace je v dnešní době zastaralá. Při stržení nehtu není plíseň odstraněna a nově rostoucí nehet může být opět postižen a deformován především z důvodu poškození nehtové matrix.

NALOC je čirá bezbarvá tekutina dodávána v plastové tubě se silikonovým kapátkem. Přípravek neobsahuje konzervační a aromatické látky. Obsahuje močovinu, kyselinu mléčnou, vodu a hydroxid sodný. Složky jsou plně biologicky odbouratelné. Přípravek je netoxický a bezpečný. Působí pouze lokálně, lze jej proto používat i během těhotenství a kojení. Naloc nehet změkčuje a hydratuje. Mění podmínky prostředí, čímž brání růstu plísní a bakterií. Pro své účinky je vhodný i ke zlepšení vzhledu nehtů u pacientů s lupenkou. NALOC se aplikuje jednou denně nejlépe před spaním. První účinky se obvykle projeví po 2-4 týdnech léčby. Délka aplikace závisí na počáteční závažnosti postižení, ale v řadě případů je k dosažení přijatelných výsledků třeba 3-6 měsíců. Během léčby by neměl být používán lak na nehty, který snižuje účinek přípravku.

Plísňové postižení nehtů snižuje kvalitu života. Až 50 % pacientů má potíže při chůzi, infekce může být zdrojem silných bolestí, omezuje pracovní uplatnění a může být příčinou sociální izolace. U pacientů s poruchou imunity bývá onychomykóza bránou vstupu infekce do organismu.

Prevence je nezbytná. Plísně přežívají v teplém a vlhkém prostředí. Ve společných prostorech je nutné nosit obuv. Bavlněné ponožky, prodyšná obuv, důkladná hygiena jsou základem zdravých nehtů. Při prvních známkách postižení je velmi důležité včasné zahájení léčby.

MUDr. Lucie Růžičková Jarešová
Dermatovenerologické oddělení FN Motol, Praha
Klinika rehabilitačního lékařství, Praha

OK
Zpracovávám