Pigmentové skrvrny? Víme, jak na ně vyzrát!

Péče o tělo Ženy Kosmetika Kůže

Je známé, že se lidé cítí mnohem lépe za slunečného počasí. Sluneční paprsky nám přinášejí radost, sílu a zlatavé opálení, ale nesmíme zapomínat, že se zároveň podílejí na vzniku mnohých nepříjemností – například pigmentových skvrn.

Pigmentové skrvrny? Víme, jak na ně vyzrát!

Hyperpigmentace a její příčiny

Hnědé či šedohnědé ohraničené skvrny na kůži – odborně hyperpigmentace – jsou vyvolány nadměrnou tvorbou kožního barviva (melaninu), který se nahromadí v jednom místě a díky tomu kůže nepřirozeně ztmavne. Tento problém může postihovat obě pohlaví, ale až z 90 % bývá častější u žen a jedinců s tmavší pletí. Důvody jsou různé. Hlavními příčinami vzniku poruch pigmentace jsou UVA a UVB záření (pozor, i to umělé v soláriích), hormonální vlivy (v těhotenství, při hormonální poruše nebo při užívání hormonální antikoncepce), stárnutí pokožky i genetická dispozice.

Nejčastěji trápí ženy hnědé skvrny v obličeji, především v oblastech spánků, čela, tváří a okolo úst, ale postiženy mohou být i postranní partie krku nebo hřbety rukou a předloktí. Protože bývají již na první pohled viditelné, představují závažný kosmetický problém s psychosociálním podtextem.

Možnosti prevence a redukce

Komplexní léčba hyperpigmentace vyžaduje pravidelné ošetřování. Její základní principy zahrnují v prvé řadě odstranění příčin vzniku, pokud jsou známé a je-li to možné (např. změna hormonálního přípravku). Dále je důležitou součástí terapie pravidelná regenerace kůže a její dlouhodobá a adekvátní ochrana před účinky UV záření.

Jak se zbavit pigmentových skrvn

Metod odstranění pigmentových skvrn je několik. Známý je například chemický peeling nebo laser. Při chemickém peelingu se odstraní povrchová vrstva kůže – ale pozor, může dojít i k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je podráždění či zanícení.

Pokud je pigment uložen pouze povrchověji v pokožce, lze využít k jeho odstranění také metodu intenzivního pulzního světla (IPL). Nejméně náročnou možností je pravidelné používání pleťových krémů se zesvětlujícím účinkem, které navíc slouží i jako prevence před tvorbou nových skvrn.

Zvláště u žen jsou pigmentové skvrny v obličeji značným hendikepem. Existuje mnoho značek, např. Eucerin, které nabízí účinné řešení pro všechny, jejichž pleť má sklon k tvorbě pigmentových skrvn. Speciální depigmentační denní krém Anti-pigment s unikátní kyselinou diovou potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu a podporuje jeho rovnoměrné rozložení v pokožce. Při pravidelném používání dochází ke sjednocení barevného tónu pleti a ke snížení rizika vzniku nových pigmentových skvrn.

OK
Zpracovávám