Pigmentové skrvrny? Víme, jak na ně vyzrát!

Péče o tělo Ženy Kosmetika Kůže

Je známé, že se lidé cítí mnohem lépe za slunečného počasí. Sluneční paprsky nám přinášejí radost, sílu a zlatavé opálení, ale nesmíme zapomínat, že se zároveň podílejí na vzniku mnohých nepříjemností – například pigmentových skvrn.

Pigmentové skrvrny? Víme, jak na ně vyzrát!

Hyperpigmentace a její příčiny

Hnědé či šedohnědé ohraničené skvrny na kůži – odborně hyperpigmentace – jsou vyvolány nadměrnou tvorbou kožního barviva (melaninu), který se nahromadí v jednom místě a díky tomu kůže nepřirozeně ztmavne. Tento problém může postihovat obě pohlaví, ale až z 90 % bývá častější u žen a jedinců s tmavší pletí. Důvody jsou různé. Hlavními příčinami vzniku poruch pigmentace jsou UVA a UVB záření (pozor, i to umělé v soláriích), hormonální vlivy (v těhotenství, při hormonální poruše nebo při užívání hormonální antikoncepce), stárnutí pokožky i genetická dispozice. Nejčastěji trápí ženy hnědé skvrny v obličeji, především v oblastech spánků, čela, tváří a okolo úst, ale postiženy mohou být i postranní partie krku nebo hřbety rukou a předloktí. Protože bývají již na první pohled viditelné, představují závažný kosmetický problém s psychosociálním podtextem.

Možnosti prevence a redukce

Komplexní léčba hyperpigmentace vyžaduje pravidelné ošetřování. Její základní principy zahrnují v prvé řadě odstranění příčin vzniku, pokud jsou známé a je-li to možné (např. změna hormonálního přípravku). Dále je důležitou součástí terapie pravidelná regenerace kůže a její dlouhodobá a adekvátní ochrana před účinky UV záření. Metod odstraňování pigmentových skvrn je několik. Známý je například chemický peeling nebo laser. Při chemickém peelingu se odstraní povrchová vrstva kůže – ale pozor, může dojít i k nežádoucím vedlejším účinkům, jako je podráždění či zanícení. Pokud je pigment uložen pouze povrchověji v pokožce, lze využít k jeho odstranění také metodu intenzivního pulzního světla (IPL). Nejméně náročnou možností je pravidelné používání pleťových krémů se zesvětlujícím účinkem, které navíc slouží i jako prevence před tvorbou nových skvrn.

Značka Eucerin nabízí účinné řešení pro všechny, jejichž pleť má sklon k tvorbě pigmentových skrvn. Speciální Depigmentační denní krém Anti-pigment s unikátní kyselinou diovou potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu a podporuje jeho rovnoměrné rozložení v pokožce. Při pravidelném používání dochází ke sjednocení barevného tónu pleti a ke snížení rizika vzniku nových pigmentových skvrn.

 

OK
Zpracovávám