Péče o pleť v zimě

Péče o tělo Ženy Kůže

V zimním období dostává naše kůže zabrat. Poradíme vám, jak o ni pečovat a vyhnout se tak popraskání.

Péče o pleť v zimě

Pomoc z přírody

Zkusit můžete přírodní krémy - ten od značky Dulcia je bohatý na kvalitní přírodní tuky a oleje s včelím voskem, avokádovým, makadamiovým a bambuckým máslem vyživuje a chrání před chladem. Coldcream od Weledy je účinný ochranný krém před rozdílnými zimními teplotami. Mandlový a arašídový olej s včelím voskem se postarají o ochranu a výživu naší pleti. Zimní ochranný krém s konopným olejem a levandulovou silicí se hodí jako ochrana pro pleť nejmenších dětí a atopiků. Díky obsahu zinku se hodí také na dudlíkové lišeje kolem úst miminek, kolem nosu při rýmě a na ložiska ekzému. (PharmDr. Kamila Horníčková)

 

Pokožka je v zimě vystavena častému střídání teplot, studenému větru a mrazu. Právě kvůli tomu cítíme pálení v obličeji, jemná kůže na rukou a rtech se vysušuje a může až praskat. O citlivou pokožku je důležité se správně starat.

Zaměřeno na pleť v zimě

Pokožka v obličeji v zimě často trpí, je namáhána, vysušená a chybí jí potřebná vláčnost a pružnost. Z toho důvodu si vyberte pleťový krém s tužší texturou a s obsahem aloe vera, měsíčku, bambuckého másla nebo mandlového oleje. Krémy určené k použití v zimě by měly být zvláčňující, změkčující a s bází emulze vody v oleji. Emulze oleje vytvoří na pokožce ochranný film, který pokožku chrání před nepříznivými vnějšími vlivy.

Ruce jako vizitka

Zapomeňte na suché a popraskané ruce. Sáhněte po hydratačních krémech s „promašťujícím“ efektem. Kvalitní krém na ruce byste měli mít celou zimu po ruce. Noste rukavice a používejte krém po každém umytí rukou. Tím se vyhnete svědění, popraskané a suché kůži.

Náš tip

Než nanesete krém na pokožku, rozetřete ho v dlaních. Vyvarujete se tak pocitu mastné kůže a krém se snadněji vstřebá do hlubších vrstev pokožky.

Krém podle typu pleti

Pokud je vaše pokožka citlivá a má tendenci k praskání, doporučujeme krémy bez parfemace. Pro mastnou pokožku nemusíte nutně volit krémy s hutnější texturou. Pleť můžete přestříkat lehkým, ale vyživujícím sprejem. Pozor si dejte na micelární přípravky na pleť, ty mohou pokožku naopak více vysušit.

Na co nezapomínejte:

  • Dodržováním pitného režimu v zimní období zajistíte pokožce hydrataci.
  • Pokožku mažte několikrát denně vhodným krémem s obsahem hydratačních složek a lipidů, které zabrání ztrátě vody. Výběrem vhodného krému podle typu vaší pleti zabráníte poškození kůže a oddálíte proces stárnutí.
  • Používejte oční krém, které ochrání citlivou kůži kolem očí.
  • Zaměřte se na ruce. Noste rukavice a v chladnějším počasí ruce častěji promazávejte, aby nepopraskaly. Ruce si nemyjte v horké vodě, stačí ve vlažné a rovněž doporučujeme používat mýdla bez parfemace, která nebudou pokožku zbytečně zatěžovat vysoušením.
  • Po koupeli a mytí rukou aplikujte hned hydratační přípravek. Takto vyplníte prostory mezi kožními buňkami a udržíte v kůži vlhkost.
  • Zvláštní péči věnujte výběru vhodného balzámu na rty. V zimě nám může trápit praskání rtů a koutků. Výběrem vhodného balzámu, budou vaše rty krásné po celý rok.
  • Pokud plánujete zimní dovolenou, volte produkty s vhodným UV filtrem jako prevenci před poškozením pokožky UV zářením.
  • Krásně vypadající a zdravou pokožku podpoříte i vhodně zvolenými doplňky stravy s obsahem vitamínů, koenzymu Q 10 a mastnými kyselinami.

Zima a atopický ekzém

U řady lidí se atopický ekzém zhoršuje právě v zimě. Je to dáno tím, že vlivem nízkých teplot se pokožka stává sušší a pokud neodhadnete, jak se správně obléct, můžete se jednoduše zpotit a pot působí na zhoršení ekzému. Navíc i rukavice, šály a čepice mohou odírat narušenou pokožku a ekzém tím také zhoršit. V zimě zvyšte frekvenci promazávání a sáhněte po mastnějších a hutnějších krémech. Vhodné jsou ty, které obsahují bambucké máslo nebo kokosový olej, případně  produkty řady Protopan či Bioderma Atoderm. (Mgr. Pavla Horáková)

OK
Zpracovávám