Nechtěné hubnutí negativně ovlivňuje léčbu nádorového onemocnění

Trávení Imunita Léčivé přípravky

Většina pacientů s nádorovým onemocněním je podvyživených už v době stanovení diagnózy. I malý pokles váhy (5 %) může významně zhoršit odpověď na protinádorovou léčbu a zkrátit dobu přežití. Udává se, že 20 až 40 % onkologických pacientů umírá na podvýživu a přidružené komplikace.

Nechtěné hubnutí negativně ovlivňuje léčbu nádorového onemocnění

Bylo prokázáno, že u pacientů s nádorovou kachexií (klinický stav související nádorem, jehož typickým projevem je ztráta svalové hmoty i tuku) probíhá v těle zánět jako obranná reakce na nádor. Díky tomu se organismus postupně vyčerpává. K dosažení zlepšení stavu výživy nestačí pouze zvýšit příjem energie potravou nebo běžným přípravkem klinické výživy.

Proto byla vyvinuta speciální klinická výživa pro onkologické pacienty ProSure s vysokým obsahem omega-3 mastných kyselin z vysoce kvalitního rybího tuku, které tlumí nádorem vyvolaný zánět a tím pomáhají posilovat imunitní systém (imunomodulační účinek). Tento mechanismus vede k podpoře chuti k jídlu, úpravě celé řady metabolických pochodů vedoucích k růstu tělesné hmotnosti, zvýšení síly a fyzické aktivity a tím zlepšení kvality života pacienta.

Také další složení přípravku ProSure je speciálně upraveno pro potřeby onkologicky nemocných - vysoký obsah energie a bílkovin pomáhá obnovit svalovou tkáň, vláknina s prebiotickým účinkem pomáhá s trávícími problémy, nízký obsah tuku oddaluje brzký pocit sytosti. Příchuť, kterou si zvolí samotný pacient a přiměřená sladkost umožňují dlouhodobou konzumaci přípravku. ProSure se vyrábí s příchutí vanilky, pomeranče a banánu.

Přípravek ProSure je vhodný zejména pro pacienty podstupující aktivní léčbu. Výsledky klinických studií potvrzují důležitost přidávání dvou balení přípravku ProSure denně k běžné stravě a to do doby, kdy již nehrozí riziko nádorové kachexie. První výsledky lze očekávat již po třech týdnech.

Vladimíra Šmejkalová
nutriční terapeutka
FN Královské Vinohrady Praha

OK
Zpracovávám