Mějte cholesterol pod kontrolou!

Péče o tělo Zdraví z přírody Srdce a cévy Tuky

Srdečně-cévní onemocnění, infarkt nebo mrtvice, mají na svědomí více než polovinu úmrtí v ČR. Jedním z rizikových faktorů je zvýšená hladina cholesterolu.

Mějte cholesterol pod kontrolou!

Cholesterol je nenahraditelný při stavbě buněk a hormonů a ze slunečních UV paprsků vyrábí vitamin D. Může se ale změnit v nepřítele. Cholesterol také přehrazuje cévy, kterými pak nemůže protékat krev. Ateroskleróza (kornatění cév) je jedním z onemocnění, které s cholesterolem souvisí.

Existuje dobrý a zlý cholesterol

Podle statistik má téměř 70 % české populace zvýšenou hladinu celkového cholesterolu. Tělo si ho až z 85 % produkuje samo, a navíc jej přijímáme z potravy. Jeho hladina stoupá i při konzumaci cukrů, které pomáhá přetvářet v energii.

Rozlišujeme tři druhy krevních tuků – HDL, LDL a triglyceridy. HDL cholesterol pomáhá tělu zbavovat se LDL cholesterolu. LDL je tím, který se usazuje v tepnách (v případě, že se část nánosu uvolní, může se tepna ucpat a hrozí vážné zdravotní komplikace). Také triglyceridy je dobré mít pod kontrolou, neboť mohou napáchat obdobné škody jako LDL cholesterol.

Jak se bránit zvýšení cholesterolu?

Zvýšená hladina cholesterolu není problém týkající se pouze starší generace, vyskytuje se již u mladých lidí a výjimkou nejsou ani děti. K nejrizikovějším skupinám patří kuřáci, lidé s vysokým tlakem, nadváhou, cukrovkou či konzumenti velkého množství živočišných tuků.

V přítomnosti těchto dalších rizikových faktorů představuje nebezpečí již i mírně zvýšená koncentrace LDL-cholesterolu, resp. snížená koncentrace HDL-cholesterolu. V takových případech je třeba snížit koncentraci LDL-cholesterolu i eliminovat další rizikové faktory.

Zvýšený cholesterol odhalí obvykle praktický lékař při odběrech krve. V tom případě byste se měli začít hlídat. Změňte stravovací návyky a přidejte pohyb. Dieta v kombinaci se sportem vám může doslova zachránit život. Odborníci totiž přišli na to, že u lidí, kteří trpí nadváhou a sníží svou hmotnost o 10 %, klesne také výrazně riziko úmrtí.

Pomůže i vhodný medikament

V boji se zvýšeným LDL cholesterolem může pomoci i vhodný medicínský přípravek. Pokud jste pacient s vysokým rizikem (3 a více rizikových faktorů), nejspíš se nevyhnete užívání léků (nejčastěji statinů), které snižují tvorbu cholesterolu v játrech.

Nepříjemnou pravdou ale je, že statiny, jako všechny léky, mají také své nežádoucí účinky. Navíc jakmile vám jednou lékař statin předepíše, není cesty zpět a budete jej brát až do konce života. Proto pokud máte hladinu cholesterolu jen mírně zvýšenou, mohli byste se pokusit udělat vše, abyste problém zvládli přirozeným způsobem.

Své místo v boji se zvýšeným cholesterolem si v současnosti nacházejí rostlinné steroly (fytosteroly).

Co jsou a jak fungují rostlinné steroly?

Jak název napovídá, rostlinné steroly jsou látky rostlinného původu. V malém množství se vyskytují např. v rostlinných olejích, obilovinách a ořeších.

Cholesterol se vstřebává do krve ze střeva. Rostlinné steroly mají podobnou strukturu jako cholesterol, jeho vstřebávání do krve blokují, ale samy se přitom téměř nevstřebávají. Nevstřebaný cholesterol je spolu s rostlinnými steroly vyloučen stolicí. Dochází tak ke snížení hladiny LDL (zlého) cholesterolu v krvi. HDL (hodný) cholesterol není rostlinnými steroly ovlivněn  a nadále může plnit svou ochrannou funkci.

Jak užívat rostlinné steroly?

U osob s mírně zvýšeným cholesterolem či v rámci primární prevence u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem je možno užívat rostlinné steroly samostatně.

Podle vědeckých studií snižují koncentraci LDL-cholesterolu přibližně o 10-14 %. Pokud současně upravíte svůj životní režim, můžete dosáhnout snížení LDL-cholesterolu o 30 %. Rostlinné steroly je ovšem možno užívat i společně se statiny. Bylo zjištěno, že v kombinaci se statinem snižují hladinu celkového cholesterolu o dalších asi 10 % (Mayo Clin Proc.2003 August).

Bezpečnost a účinnost rostlinných sterolů na ovlivnění hladiny cholesterolu v krvi byla prokázána v mnoha klinických studiích, a to u pacientů se zvýšenou hladinou cholesterolu, diabetiků i osob s výskytem ischemické choroby srdeční v rodině.

Doporučená dávka pro snížení hladiny cholesterolu je 1,5- 2 g rostl.sterolů denně; pro udržení hladiny cholesterolu a u osob se zvýšeným kardiovaskulárním rizikem od 0,8g denně.

Ideálním pomocníkem může být doplněk stravy Swiss Vegapure Cardio, který čisté rostlinné steroly obsahuje.

Chce to vůli!

Souboj s cholesterolem je válka doslova na život a na smrt. Při zjištění zvýšené hladiny cholesterolu v krvi je nejvyšší čas se této populační nemoci postavit a snažit se začít co nejdříve s jejím ovlivňováním. Omezte tučná jídla a sladkosti, do jídelníčku zařaďte ovoce, zeleninu, celozrnné pečivo, ryby, zdravé tuky a rostlinné steroly. Pokud neholdujete sportu, choďte alespoň na procházky. Vyhýbejte se stresu a kouření.

Pamatujte, i malá změna životního stylu může vést k velké změně ve zdraví vašeho srdce. A díky domácímu testu na cholesterol, se dozvíte, jak si stojíte. 

OK
Zpracovávám