Léto s betaglukanem

Imunita Zdraví z přírody Detoxikace

Profesor Václav Větvička, PhD, pracuje na oddělení Patologie University of Louisville v Kentucky, USA. Dr. Větvička je světově uznávaným předním odborníkem na glukany. Je autorem více než 180 publikací, 6 monografií a 5 patentů. Mezi jeho hlavní zájmy patří studium aspartových proteináz a rakoviny prsu a vývoj přírodních imunomodulátorů, především beta-glukanu. O užívání preparátů s beta-glukanem v letním období říká:

Léto s betaglukanem

Glukan je přírodní polysacharid, jehož schopnost stimulovat imunitní systém je díky dlouholetým výzkumům, prováděným doslova po celém světě, dobře známá a detailně zdokumentovaná. V žádném případě nebudeme přehánět, pokud poukážeme na to, že za posledních dvacet let patří glukany mezi nejvíce studované imunomodulátory. Žádný jiný přírodní imunomodulátor se totiž nemůže chlubit tím, že o jeho vlastnostech existuje nejméně 10 tisíc vědeckých publikací. Díky tomu je dnes již prokázané, že glukanové preparáty mají prospěšné imunofarmakologické účinky. Glukany zvyšují odolnost organismu proti virovým, bakteriálním, plísňovým a parazitárním chorobám, zvyšují obranyschopnost proti chemickým karcinogenům, zvyšují tvorbu červených a bílých krvinek a pomáhají chránit proti ozáření.

Tohle všechno je jasné, ale přece jenom, blíží se léto, doba dovolených, sluníčko bude svítit a všeobecně bude dobře na světě. To poslední, na co budeme v této době myslet, je náš imunitní systém. Zima je za námi, protivná jarní únava je také za námi, tak proč se starat o nějakou tu vzpruhu našich věrných obránců. Jedná se ovšem o omyl.

Podpora imunitního systému

Glukan nebudeme potřebovat ve chvíli, kdy budeme mít železné zdraví (kdo ho ale má), budeme mladí a silní a ještě ke všemu se budeme houpat někde u Máchova jezera na houpačce pod borovicí a nebudeme dělat vůbec nic. Jistě, pár takových šťastlivců mezi námi jistě bude, obávám se ale, že jich nebude zase tak mnoho.

Všichni ostatní budou potřebovat podpořit svůj imunitní systém. Důvodů pro to není málo: glukan totiž nejen pomáhá bojovat s nákazami, ale také pomáhá odstranit následky stresu, ať už fyzického nebo psychického. Navíc pomůže odblokovat nepříjemné vedlejší účinky ozáření. Nesmíme ani zapomínat na to, že si letní dovolenou, často značně finančně náročnou, užijeme jen v případě, kdy těsně před odjezdem neonemocníme. Není nic horšího, nežli z postele (o nemocniční posteli raději nemluvím) vzpomínat na rodinu či kamarády, jak si užívají bez nás. Vyztužit si imunitní systém na maximum nejméně měsíc před cestou by proto mělo patřit mezi základní kroky, který každý cestovatel hodný svého jména udělá.

Takže glukan bude prospěšný pro každého, kdo navštíví nějaké exotické krajiny, což v letošním roce bude nejméně 100 000 Čechů. Náš imunitní systém totiž není na nepříjemná překvapení, které nám exotické lokality mohou přinést, připraven. Nebezpečí totiž číhá všude, a čím dál od rodné hroudy se vypravíme, tím exotičtější bakterie a paraziti nás očekávají. A to nemluvím o tom, že prostředí bude pravděpodobně mnohem méně čisté nežli ve staré dobré Evropě. Drobná investice do glukanu a tedy i do síly našeho obranného systému se může proklatě hodit ve chvíli, kdy Montezumova či Faraonova pomsta bude kazit zážitky z dovolené přátelům okolo. Tím se nesnažím propagovat že by měl glukan nějaké protiprůjmové účinky (to bychom od přírodního imunomodulátoru chtěli opravdu trochu moc), ale tyto žaludeční problémy jsou ve všech případech infekčního původu, ať už to byl led v limonádě nebo kousek neumytého ovoce, které prodával ten sympatický klučina na pláži. Ve chvíli, kdy polovina výpravy bude místo pamětihodností vyhlížet nejbližší toaletu, budeme rádi, že jsme si před cestou koupili krabičku s glukanem.

Glukanová stimulace se vyplatí i těm, kteří budou na dovolené sportovat nebo kteří naopak budou trávit pracovní dovolenou někde na plantážích vlastní chaty. Agrotechnické lhůty se nemazlí s nikým, o zahrádkáři ani nemluvě (a pokud se nám na zahradě uhnízdí třeba hryzec, získáme velmi rychle i stres psychický). A tady se může pravidelné užívání glukanu velice hodit – prospěšnost glukanu byla totiž testována jak na sportovcích (v podobě běžců trénujících na maratón) tak i v případě manuálně i psychicky náročného povolání hasičů.

Také snížení negativních následků záření se může hodit. Sice nelze očekávat, že bychom trávili letní dovolenou v blízkosti Černobylu, nicméně dráty vysokého napětí už před hotelovým oknem zažil asi každý z nás. A to nemluvím o tom, že budeme dovolenou trávit s mobilním telefonem u ucha, protože budeme dychtit po detailních informacích z domova, případně se budeme chtít podělit o nejnovější zážitky se zbytkem rodiny.

Ani další účinky glukanu nebudou tak docela k zahození. Některé glukanové preparáty výrazně snižují hladinu cholesterolu v krvi a tak snižují riziko vzniku arterosklerózy. Kdo z nás se na dovolené nepřejídá, zvláště ve chvíli, kdy jsme v hotelu, kde jsme si zaplatili all inclusive? To by byl přece hřích, nesníst co to dá, vždyť jsme to přece zaplatili. Naše cévy ovšem nadšené nebudou. Pokud ale glukan přispěchá na pomoc, nemusíme se obávat.

www.betaglukan.cz

OK
Zpracovávám