Lékárnice radí: Proti koronaviru může pomoci hygiena, posílení imunity i respirátor

Děti Imunita Ženy Léčivé přípravky Muži Rady lékárníka

Hlavně nepodléhejte panice z koronaviru. Naše lékárnice vám poradí, jak můžete snížit možnost nákazy koronavirem a dalšími respiračními nemocemi.

Lékárnice radí: Proti koronaviru může pomoci hygiena, posílení imunity i respirátor

Nový typ koronaviru COVID-19, který se koncem loňského roku objevil v čínském Wu-chanu, si vyžádal mnoho mrtvých a nakažených. Rychlost, s jakou se nebezpečný virus šíří z Číny do dalších zemí, zneklidňuje celý svět. Včetně České republiky.

Co zatím víme o koronaviru COVID-19

Příznaky koronaviru

 • neustupující horečka,
 • suchý kašel,
 • dušnost,
 • únava,
 • bolest svalů a kloubů

Jak se koronavirus přenáší

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jde o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba je 7 - 14 dní. Po týdnu od nakažení se nemoc projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a brzy se objeví projevy kašle.  Přenést se nejspíše může i infikovaným předmětem. Na předmětech má virus v závislosti na prostředí životnost hodiny až několik dní. 

Ohrožená skupina lidí

Tvoří ji:

 • senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou - u této skupiny lidí je nakažení virem rizikovější. Je zde vyšší riziko, že onemocnění přejde do zápalu plic, který může u starších či vážně nemocných jedinců končit až smrtí

Prevence COVID-19 

Důležité je postupovat tak, jako při klasickém respiračním onemocnění:

 • Vyhýbejte se těm, kteří jsou zjevně nemocní - doporučený odstup od nakažené osoby je minimálně 1,6 m
 • Dodržujte základní hygienická pravidla
 • Myjte si často ruce (po návratu zvenku, před jídlem...), minimálně 20 vteřin, zaměřte se i na prostor mezi prsty
 • Na ruce použijte bezoplachové dezinfekční gely 
 • Používejte jednorázové papírové kapesníky a po použití je hned vyhoďte
 • Nedotýkejte se očí, nosu a úst neumytýma rukama
 • Nezdržujte se v místech s větší koncentrací lidí
 • Posilujte imunitní systém
 • Buďte ohleduplní k ostatním - když si kýchnete, použijte papírový kapesník
 • Pravidelně dezinfikujte i povrch mobilního telefonu a klávesnice počítače (mohou být zdrojem mnoha bakterií a virů)
 • Užitečný může být i respirátor: Ochranu proti virům poskytnou respirátory třídy FFP3 nebo polomasky P3.  Roušky jsou vhodné pro nemocné a nakažené, aby infekci dále nešířili.
 • Zůstaňte v klidu - stres oslabuje organismus, zvyšuje pravděpodobnost nakažení různými nemocemi.

Existuje vysoká pravděpodobnost, že onemocnění bude mít mírný průběh – jeho příznaky budou podobné silnějšímu nachlazení. Rozhodně neplatí, že každý, kdo má teplotu a nějaké respirační potíže, trpí infekcí COVID-19. Každý případ infekce koronavirem musí být charakteristický epidemiologickými kritérii – tzn. daný jedinec byl v ohnisku nákazy či se setkal s nakaženou osobou (úzký osobní styk), a také klinickými kritérii – tzn. vykazuje symptomy, které jsou charakteristické pro dané onemocnění.

Jak se chránit před viry

„Virus se do těla dostává přes sliznice. Proto doporučuji nedotýkat se očí, nosu nebo úst, pokud nemáte dokonale umyté ruce. Při kýchání nebo smrkání používejte jednorázové kapesníky, které po použití vyhoďte do odpadkového koše. Při odkašlávání není vhodné dávat si ruku před ústa, lepší je kašel tlumit kapesníkem nebo předloktím, zamezíte tak šíření infekce“.  (Mgr. Pavla Horáková)                                        

Podezření nákazy a karanténa

V případě, že budete mít obavy o svůj zdravotní stav související s novým koronavirem, kontaktujte telefonicky svého praktického lékaře nebo lékařskou pohotovostní službu, popřípadě místně příslušnou krajskou hygienickou stanici, kde vám poskytnou informace o dalším postupu v závislosti na zjištěných skutečnostech. 

Léčba koronaviru COVID-19

Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní koronavirem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. Léčba je vždy individuální a vychází z konkrétních potřeb pacienta. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky, množství symptomů onemocnění COVID-19 se dá úspěšně léčit. Vysokou účinnost léčby potvrzuje na svých stránkách i Světová zdravotnická organizace. Léčba koronavirových infekcí tak skutečně prozatím zůstává jen u léčby příznaků. To znamená srážet teplotu a zlepšovat kvalitu dýchání. 

Praktické rady aneb Co dělat když...

.... nemáte nebo vám došly léky na srážení horečky

Horečku můžete srazit i fyzikálně :

 • pomocí zábalů - prostěradlo namočte do vody teplé kolem 30°C (neměla by být moc studená, aby nedošlo k šoku) a nemocného do něj zabalte na zhruba 10 minut. Poté se musí nemocný ihned obléct do suchého oblečení a ideálně ulehnout do postele. U dětí stačí udělat zábal pouze lýtek nebo předloktí, aby nedošlo k podchlazení.
 • pomocí vlažné sprchy - pozor však na příliš studenou vodu! Voda by měla mít zhruba o 2°C méně než je naměřená teplota.
 • pomocí octových ponožek - u malých dětí lze využít i octové ponožky (chodidla ale musí být v době aplikace teplá). Do směsi octa a vlažné vody v poměru 1:5 namočíte ponožky, navléknete je na nohy a přes ně dáte ještě suché ponožky. Necháte působit 10 minut a poté sundáte a obléknete suché ponožky.

Vždy je vhodné měřit teplotu za zhruba 20 minut pro proceduře.

Ihned kontaktujte lékaře, pokud

 • Horečka trvá déle než 3 dny, neklesá či dosahuje více jak 40°C, přidá se silná bolest hlavy, malátnost, ztuhlost šíje, přecitlivělost na světlo či se objeví "vyrážka", která po přitlačení skleničky nemizí
 • S miminky a malými dětmi kontaktujte lékaře hned, jakmile teplota po podání antipyretik neklesá či se objeví výše popsané problémy.

... nemáte nebo vám došel dezinfekční gel či dezinfekce

Dle návodu Světové zdravotnické organizace (WHO) si ji můžte vyrobit i sami.

Postup:

 • 830 ml alkoholu (ideálně 96% ethanol)
 • 42 ml 3% peroxidu vodíku
 • 15 ml glycerolu
 • do 1l doplnit převařenou vychladlou vodu
 • nechat 3 dny "odstát" v uzavřené nádobě

Lze použít na dezinfekci rukou i na dezinfekci ploch.

Proč nejsou dostupné respirátory a roušky

V současné době je vysoká celosvětová poptávka po ochranných prostředcích, jako jsou roušky a respirátory. Z tohoto důvodu registrujeme výpadky dostupnosti na českém trhu. S obdobnou situací se nyní potýká celá Evropa. Ministerstvo zdravotnictví komunikuje s výrobci a dodavateli a prověřuje dostupnost a možnosti dodávek těchto prostředků na český trh. Máme informace, že dochází k maximálnímu navýšení výroby a ze strany distributorů je snaha zajistit tyto prostředky i ze zahraničí. Hlavním odběratelem těchto prostředků je nyní Ministerstvo zdravotnictví, které je přerozděluje tam, kde jsou nejvíc potřeba, tj. do nemocnic, zdravotnických zařízení, záchranných služeb nebo těm, kteří zabezpečují chod státu (hasiči, policisté, zdravotníci).

Textilní roušky

Protože víme, že mnozí z vás si textilní roušky sami šijí, přinášíme alespoň tip, jak je sterilizovat, aby vám dlouho vydržely.

Respirátory

Pokud respirátor máte, určitě jste přemýšleli na tím, jak ho alespoň nouzově dezinfikovat. Podívejte se na pár tipů:

Sledujte ověřené zdroje informací

Nepodléhejte panice  a sledujte aktuální situaci a mimořádná opatření u ověřených zdrojů:

Mýty o koronaviru COVID-19 

Buďte obezřetní a nepodléhejte dezinformačním zprávám. Na sociálních sítích a v online prostoru se objevuje mnoho zavádějících a nepodložených rad a zpráv o tom, co vše na nový typ koronaviru funguje. Účinnost těchto postupů, aplikací a rad týkající se různých doporučených přípravků není skutečně prokázaná ani ověřená a může být i škodlivá, na což upozorňuje i Světová zdravotnická organizace (WHO). V současné době neexistuje zatím žádná opravdu spolehlivá léčba proti onemocnění COVID-19. 

(Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví ČR)

OK
Zpracovávám