Jak předejít poruchám vyprazdňování

Trávení Léčivé přípravky

Zácpa (obstipace) je subjektivní pojem, lze ji nejobjektivněji označit jako stav, při kterém dochází k evakuaci stolice v intervalu delším než 1x za 3 dny a v množství menším než 80 g.

Jak předejít poruchám vyprazdňování

Zácpa může být vrozená (nemoc Hirschprungova) a získaná, být pouze příznakem jiného onemocnění nebo vlastní chorobou.

Defekaci rozdělujeme do tří částí

a) Gastrokolický reflex: po naplnění žaludku jídlem se reflektoricky (nervovými drahami) posune obsah v tlustém střevě. Střevní obsah vyplní konečník a vyvolá pocit na stolici.
b) Vypuzovací fáze: spočívá v koordinované činnosti břišní svalů, břišní stěny, pánevního dna a střevní svaloviny (stahy svaloviny a ochabnutí řitních svěračů). Tyto děje lze zčásti ovládat vůlí.
c) Následná fáze: vyprázdnění – je ovlivněna stravou (vláknina), tekutinami (2,5 až 3 litry tekutin denně), pohybovou aktivitou (stimuluje peristaltiku), způsobem života a soukromím při vyprazdňování. Defekační reflex nastává při tlaku 50 torrů v konečníku, tím se podráždí nervová čidla a vnitřní svěrač z hladké svaloviny ochabne.

Zevní svěrač je tvořen příčně pruhovanou svalovinou a je ovládán vůlí. Nejčastěji jde o krátkodobou poruchu vyprazdňování tzv. akutní funkční zácpa. Vzniká na cestách a změnou stravy. Organická zácpa provází patologické změny na tlustém střevě. Druhotná (sekundární) zácpa vzniká z příčin mimo tlusté střevo (vředová choroba žaludku, gynekologická onemocnění, fyziologicky – těhotenství).

I užívání léků, může vyvolat zácpu (analgetika, antitusika, psychofarmaka, antacida, diuretika). Je zácpa atonická s ochablou střevní svalovinou a zácpa spastická, kdy je střevo v křeči. U spastické zácpy jde o poruchu nervové regulace funkce tlustého střeva a vyprazdňování provází křečovité bolesti. Prostá (habituální, návyková) zácpa je samostatná nemoc vyvolaná vědomým potlačováním spontánního nucení na stolici. Důvodem je stres, nevhodné složení potravy, nedostatečná hydratace, nepravidelnost v jídle, nevyhovující hygienická zařízení apod. Lidé s habituální, tj. návykovou zácpou, málo pijí a obvykle spíše kávu, čaj.

Životospráva při zácpě by měla být komplexní. Do stravy zařazujeme dietně převážně zeleninu, ovoce, vlákninu, celozrnné potraviny atd. Omezujeme příjem masa a mastných výrobků. Důležitý je dostatečný pitný režim – příjem tekutin zvyšujeme až na 3,5 litru za den. Nezapomínáme na pravidelný pohyb.

MUDr. B. Ždichynec, CSc.

Související články:

Zácpa – choulostivá k diskuzi, přesto vážná věc
Jak si poradit se zácpou

OK
Zpracovávám