Jak na popraskané koutky u dětí

Péče o tělo Děti Kůže

Zarudlé a potrhané koutky dokážou pěkně potrápit. Bolest a svědění je nepříjemnost, která bohužel doprovází nejen dospělé, ale i děti. Pojďme si říct, co je vlastně způsobuje a jak jich naše nejmenší zbavit.

Jak na popraskané koutky u dětí

Ve zdraví naší pokožky se prý zrcadlí zdraví celého našeho organismu. A popraskané koutky jsou známkou, že je naše tělo oslabené a něco nám chce sdělit. To může být hned z několika příčin, jako jsou alergie, infekce, nedostatek vitamínů i změna počasí. Je tak nutné řešit příčinu, ne pouze léčit koutky samotné.

Proč popraskané koutky častěji trápí děti

Rozpraskané koutky jsou velmi častým problémem u dětí. Na vině je slinění ve spaní a také časté olizování úst, zejména v zimních měsících. Tím si ale děti prasklinky na koutcích úst ještě více prohlubují. Je proto dobré dětem vysvětlit, že by si koutky ani rty neměly okusovat a olizovat, ale raději vhodně ošetřovat.

Nehezké počasí koutkům dobře nedělá

Popraskané koutky u dětí začínáme velmi často pozorovat se změnami počasí na podzim a v zimě. Není divu, pro rty je to zátěž. Střídá se chladno, větrno, slunečno a v místnostech je zase sucho a přetopeno. Děti se pak často mají tendenci olizovat. Uleví jim to, ale stav se ještě zhorší, protože při příchodu ven do zimy postižená pokožka trpí a ještě více ji to vysušuje. 

Vybavte proto děti balzámem na rty s vitamíny a minerály. Čtěte hodně složení a účinky, abyste sáhli po tom správném. Pokud se problém objeví v létě, berte ten s UV filtrem (ten se však hodí i v zimě na horách, ale měl by být mastnější). Rtům uleví i balzám na rty s panthenolem, který zároveň zmírní bolest.

Dbejte na vyvážený jídelníček

Jednou z nejčastějších příčin popraskaných koutků úst bývá nedostatečná výživa. Dětem (nebo i dospělým) prostě chybí některé složky, jako je železo, zinek, vitamíny skupiny B (zejména B2 a B6, tedy riboflavin pyridoxin).

Pokud se příčina bolavých koutků skrývá právě v nedostatku výživových složek, můžete si dopomoci vhodnými doplňky stravy. Především bychom ale měli myslet na správně složený jídelníček, a to nejen u dětí, ale i u sebe.

Co doplnit do jídelníčku při popraskaných koutcích 

  • Železo – jídelníček obohaťte o červené maso, meruňky, pistácie, mořské řasy a cizrnu
  • Vitamíny skupiny B – najdeme je v kvasnicích, lahůdkovém droždí, oříšcích a semínkách
  • Kyselinu listovou – nachází se ve špenátu, pórku, v brokolici, hrachu, čočce

Bolavé ústní koutky a kvasinková infekce

Když se problém nelepší, ale naopak horší, je čas zajít k lékaři. Jde možná o infekční onemocnění úst. Na tu vám lékař musí doporučit a předepsat antimykotickou mast. Kvasinková infekce sama o sobě nebezpečná není. V dětských kruzích se ale snadno šíří dál. A navíc, nejde o nic moc příjemného.

Popraskané koutky jako příznak vážnějších problémů

Ne vždy je bohužel problém tak banální. Popraskané koutky totiž mohou být i známkou vážnějšího onemocnění. Proto je často mívají lidé s nemocí střev, jako je Crohnova choroba, celiakie nebo ulcerózní kolitida. Potkávají ale i často pacienty s cukrovkou.

Tělo se nám tak snaží často něco naznačit. Pokud se popraskané koutky vracejí a nechtějí vás nebo vaše děti opustit, raději konzultujte vše s lékařem. Lepší je zjištění, že vašim dětem chybí vitamíny, než zanedbání zdravotního problému, které by mohlo přinést do života nehezké následky.

OK
Zpracovávám