Jak na kruhy pod očima

Ženy Kosmetika Muži Oči

Tmavé kruhy pod dolními víčky jsou zcela běžné jak u žen, tak i u mužů. Často jsou doprovázeny otoky, chtě nechtě nás dělají staršími, než ve skutečnosti jsme a abychom byli zcela upřímní, nebývá vždy jednoduché se jich zbavit. Přesto tu několik možností je…

Jak na kruhy pod očima

Koho se týkají kruhy pod očima?

Nejčastěji slyšíme o černých kruzích pod očima, ve skutečnosti ale mohou mít barvu červenou, hnědou, fialovou nebo také žlutou. Jejich odstín obvykle souvisí s podtónem pleti a s její momentální pigmentací. I když mohou postihnout opravdu kohokoli, nejčastěji se kruhy pod očima objevují u lidí, kteří:

  • jsou starší
  • k jejich tvorbě mají genetické dispozice
  • trpí tzv. periorbitální hyperpigmentací, tedy tvoří se jim v okolí očí nadměrné množství pigmentu
  • patří k etnické skupině s tmavší pletí, tyto skupiny jsou k hyperpigmentaci totiž náchylnější

Kruhy pod očima: příčiny

Únava: nevyspání nebo úplná absence spánku bývají nejčastější příčinou vzniku kruhů pod očima. Je to totiž právě spánková deprivace, která způsobí, že je pokožka bledá, což umožňuje tmavým tkáním a cévám v okolí očí vyniknout.

Věk: přirozené stárnutí způsobuje, že pokožka v důsledku ztrácejícího se tuku a kolagenu slábne a pozbývá tak, podobně jako u únavy, svou krycí funkci.

Námaha: časté hledění do monitoru počítače nebo obrazovky televize může v okolí očí způsobit značné napětí. Důsledkem této tenze bývá zvětšení cév kolem očí s následným ztmavnutím pokožky.

Alergie: v případě alergické reakce tělo uvolňuje histaminy, které mimo jiné způsobují i rozšíření krevních cév, a to i těch, které se nacházejí pod očima.

Dehydratace: nedostatečný pitný režim je častou příčinou tmavých kruhů, neboť kůže pod očima zmatní a oči vypadají zapadlé. Zároveň nedostatečná hydratace snižuje funkci ledvin a jater, které také mají přímý vliv na tvorbu kruhů pod očima.

Nadměrné slunění: příliš dlouhé vystavení obličeje přímému slunečnímu záření způsobuje zvýšenou tvorbu pigmentu, který následně dodá okolí očí velmi tmavý tón.

Dědičnost: jednoduše se může jednat o jev, který podobně jako například mateřská znaménka, zdědíme po svých předcích.

Nemoci: kruhy pod očima a hlavně jejich otoky se vyskytují například u pacientů s nedostatečnou funkcí štítné žlázy, často napuchlé oči s vodnatými váčky zase poukazují na špatný stav ledvin a nažloutlé kruhy pod očima signalizují problémy s játry.

Pokud vás tedy pravidelně trápí kruhy pod očima, které nemají zřejmou příčinu, neváhejte s návštěvou svého lékaře.

Jak se zbavit kruhů pod očima?

Vzhledem k tomu, že kruhy pod očima mohou mít mnoho příčin, existuje také celá řada jejich řešení.

  • Začněme tím nejjednodušším - pořádně se vyspěte a dejte pozor na to, aby vaše hlava při spánku byla dostatečně podložená, zabráníte tak hromadění tekutin pod očima.
  • Hlídejte si jídelníček, který by měl obsahovat dostatek železa a vitamínu C a hlavně pitný režim, kdy bychom měli vypít asi 0,5 litru čisté vody na každých 15 kg své váhy.
  • Osvědčený je také studený obklad, jež obecně snižuje otoky a zároveň zmenšuje rozšířené cévy.
  • Mezi babské rady na kruhy pod očima patří vylouhované čajové sáčky vychlazené v lednici. Jejich vysoký obsah kofeinu a antioxidantů totiž pomáhá stimulovat krevní oběh, zmenšuje cévky a napomáhá vstřebávání tekutin.
  • Nebo sáhněte po osvědčených kosmetických produktech, jako je například Remescar či jiné gely a emulze, které byly vyvinuty speciálně pro rozjasnění citlivé zóny okolo očí.
  • Bez povšimnutí by neměl zůstat ani noční krém či emulze na kruhy pod očima, který se nanáší před spaním a působí tak jako prevence vzniku tmavých kruhů.

Jak zamaskovat kruhy pod očima?

Někdy ale, bohužel, musíme přistoupit na to, že kruhů pod očima se jednoduše nezbavíme a bude nutné je skrýt. Pro takové účely slouží speciální korektory na kruhy pod očima, jež mají podobu make-upů, tyčinek nebo BB-krémů a obvykle dokáží dokonale skrýt veškeré barevné nedokonalosti pleti.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka