Jak léčit kašel?

Imunita Léčivé přípravky Zdraví z přírody

Kašel je onemocnění, které občas potrápí snad každého z nás. Kašel bývá projevem infekce dýchacích cest. Je proto důležitým informátorem o tom, že v našem těle není něco v pořádku.

Jak léčit kašel?

Druhy kašle

Kašel je velmi častým onemocněním, které se určitě nevyplácí podceňovat. Abyste dokázali zvolit správnou léčbu, je nutné nejprve určit, jakým typem kašle jste onemocněli. Základní dělení kašle je na suchý a vlhkýProduktivní nebo vlhký kašelvzniká pohybem hlenu v dýchacích cestách.Suchý nebo dráždivý kašel může vznikat v horních i dolních dýchacích cestách na začátku zánětu nebo v důsledku jiného dráždění. Rozdíl mezi nimi je ten, že jenom při vlkém kašli dochází k vykašlávání hlenu z dýchacích cest.Setkáváme se i s akutním kašlem. Ten může doprovázet vdechnutí cizího tělesa či dráždivých plynů, náhlou infekci dýchacích cest, zápal plic nebo alergická onemocnění.Chronický kašel (trvající déle než 4-6 týdnů) se často objevuje po prodělaném zánětu dýchacích cest, při zvětšené nosní mandli, setkávají se s ním kuřáci či astmatici.

Vznik kašle

Ačkoli kašel dokáže velmi potrápit, jedná se o důležitý obranný mechanismus. Přirovnat jej můžeme například ke zvýšené teplotě. Ta nás také varuje před počínajícím bojem těla s virem či bakterií. Dýchací cesty nejsou v těle jen kvůli přívodu vzduchu do plic. Mají za úkol i chránit před škodlivinami z ovzduší. Jakmile receptory v dýchacích cestách rozpoznají škodlivou látku, vir či bakterii, začnou dýchací cesty produkovat větší množství hlenu než je obvyklé. Poté dochází k potřebě zbavit tělo nadbytečného hlenu, tedy k odkašlávání. Kašel mohou přivodit bakterie nebo viry, které vyvolávají chřipku či nachlazení. Kašel však mohou vyvolávat i bronchitida, astma, senná rýma, kouř z cigaret, prach či agresivní chemikálie. Ke kašlání mohou nutit i některé poruchy trávicího ústrojí. Určité léky, například ty na snížení krevního tlaku, mohou také vyvolávat kašel.

Léčba kašle

Důležité je správně určit typ kašle a podle toho zvolit i léčbu. Dejte si pozor na to, že doma najdete „něco“ proti kašli a začnete to bez rozmyslu a přečtení příbalového letáku užívat. Suchý kašel, který většinou provází chřipku, se snažte zmírnit, obzvláště pokud vás budí ze spaní. Tento kašel nemá pro tělo žádný užitek. Je vhodnější jej léčit až po poradě s lékařem či lékárníkem. Na tlumení suchého kašle jsou určeny tyto léky: Robitussin, Tussin, Ditustat či Sinecod. Produktivní kašel, který bývá spojen s nachlazením, v žádném případě nepotlačujte. Pouze užívejte léky, které hlen ředí a usnadňují tím jeho vykašlávání. Tyto léky se užívají nejdéle kolem šesté hodiny večerní. Mezi nejznámější produkty na vykašlávání řadíme Bromhexin, Stodal, Hedelix, Musocolvan či Mucosin. Nikdy nekombinujte léky na tlumení kašle s léky na vykašlávání. Jedinou výjimkou je Stoptussin, který jak tlumí dráždivý kašel, tak vysnadňuje vykašlávání. V některých produktech mohou být obsaženy i další látky, které snižují horečku a bolest hlavy, tlumí bolest v krku či dezinfikují sliznici. Pokud trpíte pouze kašlem, neužívejte tyto léky.

Čím lze léčbu kašle uspíšit?

Nejčastěji se používaji k léčení kašle kapky, případně tablety, pastilky či sirupy. Léčbu kašle však lze doplnit i řadou jiných přípravků a rad. Pijte dostatek vody, čaje, ovocné či zeleninové šťávy. Ideální je, aby měly tyto nápoje pokojovou teplotu. I polévka není špatná ke zředění hlenů. Obecně platí, že tvorbu hlenů podporují mléčné výrobky. Těm je lepší se při kašli a rýmě vyhnout. Bylinky využívejte ve formě čajů nebo tinktur. Ulevit může inhalace páry z horké vody či mentolové bonbony. Zvhlčujte vzduch v místnosti. Nepohybujte se v zakouřených místnostech a snažte se vyhnout kouření. Důležitá je i hygiena. Příčinou opakovaných infekcí mohou být i špatně myté ruce. Bakterie se totiž udržují v oblasti kolem nehtů a dostávají se zpět do nosu a očí. Projevy kašle zmírňuje husí sádlo namazané na hrudník. Dávejte si pozor na med. Je sice velmi zdravý, ale řadu lidí dráždí ke kašli.

Přejeme Vám, ať se s kašlem potkáváte co nejméně.

Související články:

12 dobrých rad při nachlazení, kašli, rýmě
Trápí Vás rýma?
Bylinné čaje jako lék

 

OK
Zpracovávám