Hořčík pro vaše svaly
Pohyb Léčivé přípravky Psychika
Chce po vás šéf výkon na 150 % a v šibeničních termínech? Žijete v neustálém poklusu mezi prací, rodinou a koníčky a nic z toho vlastně nestíháte? Doufali jste, že je to jen dočasné, ale přitom se přemíra napětí, stres a honba za vyššími výkony staly součástí vašeho životního stylu.
Na aktivní odpočinek a relaxaci moc času nezbývá, a najdete-li si jej, zjistíte, že ani tak nejste schopni se uvolnit. Cítíte neustálé vnitřní napětí a tlak. Při sportu se cítíte zatuhle a křečovitě. Křeče vás mohou začít i budit ze spánku, zejména v brzkých ranních hodinách. Ráno pak cítíte nevyspání a téměř stejnou únavu jako večer předtím. Tělo, které má nedostatek potřebného odpočinku, postupně strádá. Váš výkon je čím dál slabší, pozornost nižší, zato stresu a napětí přibývá. Takový začarovaný může pomoci prolomit hořčík.
K čemu je hořčík dobrý
Tento minerál zajišťuje přenos nervových a svalových vzruchů a jeho dostatek snižuje výskyt depresí, závratí a svalových slabostí. Na uvolnění křečí jej mohou používat i těhotné ženy. Nepřítelem hořčíku jsou také alkohol a tuk. Konzumujete-li tedy navíc i větší množství alkoholu, nebo si libujete v tučné stravě, může i toto být příčina vaší nervozity a častého výskytu křečí.
Potřebný hořčík můžete tělu doplnit pomocí potravin na něj bohaté.
Patří k nim zejména:
- mléčné výrobky,
- ryby a mořští živočichové,
- maso,
- některé druhy ovoce (banány, meruňky, jablka, avokádo) a
- zeleniny (listová zelenina, česnek),
- ořechy nebo
- sója.
Při dlouhodobě přetrvávajícím nedostatku je pak vhodné sáhnout k doplňkům stravy.
Vitamin B6 – další vzpruha pro nervy
Doplňky stravy s obsahem hořčíku mají tu výhodu, že často obsahují i další účinné látky, které působení a vstřebání hořčíku podpoří. Zvláště vhodný je vitamin B6 (pyridoxin), kterému se také říká „vitamin na nervy“. Jeho dostatek působí proti křečím i bolestem hlavy, navíc je prospěšný pro zdraví kůže, růst buněk, tvorbu červených krvinek a normální funkci nervové soustavy i mozku.
S jeho nedostatkem pak zřejmě souvisí i vznik jedné z nejnovějších chorob postihující zejména lidi, kteří pracují s počítačem, tzv. syndromu karpálního tunelu. Tento syndrom je lidově zvaný „myší nemoc“ a projevuje se onemocněním nervů dominantní ruky, která pracuje s počítačovou myší.