Hemeroidy nebo hemoroidy?
Péče o tělo Zdraví z přírody Léčivé přípravky Bolest
Setkáváme se s oběma označeními tohoto onemocnění, správně však je hemoroidy. Ať tak či tak, rozhodně jde o nepříjemnost fyzickou i psychickou.
Hemoroid – co to vlastně je?
Statistiky udávají, že hemoroidy mohou postihnout každého druhého člověka, přičemž výskyt u mužů je daleko častější než u žen. Ne každý tuto nemoc zaregistruje včas. Pokud už dochází ke krvácení z konečníku a pociťujete bolest, je už na prevenci pozdě. Přitom právě díky ní se dá riziko vzniku hemeroidů podstatně snížit.
Hemoroidy jsou přirozenou součástí lidského těla a jsou to žilní pleteně ve spodní oblasti konečníku a okolí řitního otvoru. Pokud je vše v pořádku, nedochází k žádným projevům a člověk o nich ani neví.
Tyto žilní pleteně jsou citlivé a namáhané. Práci jim ztěžuje i to, že oproti ostatním žilám nemají uvnitř chlopně zabraňující zpětnému toku krve. V důsledku nesprávné životosprávy a životního stylu zde může docházet k městnání krve a tvorbě žilních uzlíků. Tyto se projevují svěděním, pálením, bolestí, zánětem otokem nebo krvácením. V tomto případě už hovoříme o hemeroidálním onemocnění.
Hemoroidy jsou dvojího typu – vnitřní a vnější. Vnitřní se tvoří uvnitř konečníku a nemusí se nutně projevovat. Zbystřit bychom však měli, pokud se objeví krev na toaletním papíru nebo ve stolici. Vnější se vyskytují v okolí konečníku a mohou se projevovat svěděním, pálením či bolestí a zpravidla nekrvácejí. Může se stát, že se samovolně vstřebají a zmizí.
Příčiny vzniku hemeroidů
O hemoroidech můžeme říci, že se jedná o civilizační nemoc, která je zapříčiněna zejména sedavým způsobem života s nedostatkem pohybu, nesprávnou životosprávou, nedostatečným pitným režimem a nevhodnými návyky na toaletě.
Hemeroidy se mohou objevit také v těhotenství nebo po porodu. V těhotenství v těle koluje více krve a díky zvětšující se děloze roste tlak na pánev a k městnání krve ve spodní části těla. V důsledku toho se zvyšuje tlak na cévy v oblasti konečníku.
Další příčinou je vysoký tlak v oblasti dna pánevního při samotném přirozeném porodu. Svou roli na vznik hemoroidů v těhotenství nebo po porodu hraje také zvýšená hladina hormonů a zácpa.
Mezi další příčiny vzniku hemoroidů můžeme také zahrnout ochabující svalstvo dna pánevního ve zralejším věku, nadváhu, vrozené dispozice, žilní nedostatečnost, oblibu tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel, mnoho kávy, alkoholu a kouření.
Příznaky hemeroidů
Mezi nejčastější projevy hemoroidů patří svědění v oblasti konečníku, ale také pálení, bolest, zánět, zduření tkáně, hlenovitý výtok z konečníku a krev na toaletním papíru nebo ve stolici, která má jasně červenou barvu.
Léčba hemeroidů
V případě tohoto onemocnění jde o velmi citlivé téma. Většina postižených proto návštěvu u lékaře odkládá až do krajní meze. Zatímco lehčí formy je možné řešit doma volně prodejnými přípravky ve formě mastí, krémů, čípků, ubrousků (Hemorex), tak ty těžší formy je nutno řešit u proktologa chirurgickým nebo laserovým zákrokem.
V druhém případě by návštěva u lékaře neměla být dlouho odkládána, protože hemoroidy mohou být projevem jiných onemocnění a zdravotních komplikací. I po takovémto zákroku je vhodné, v souladu s doporučením proktologa, použití mastí, bylinných koupelí apod., a to pro zklidnění a regeneraci léčené tkáně.
Nejlepší je prevence
- Dostatečný pitný režim – až 2 l neslazených tekutin denně
- Zdravý jídelníček s dostatečným množství vlákniny v potravě
- Omezení tučných, kořeněných, pálivých, sladkých jídel
- Omezení kofeinu, alkoholu, kouření
- Pravidelný pohyb
- Dodržování hygieny po toaletě
Zdravá strava
- Důležitý je vysoký obsah vlákniny v potravinách. Najdete ji v ovoci, zelenině, luštěninách, celozrnném pečivu. Nedostatek lze nahradit fíky, psyliem, lněným semínkem apod.
- Zdravému trávení pomohou také probiotika a prebiotika – v zakysaných mléčných výrobcích (jogurt, jogurtové mléko, kefír), v kvašené zelenině (zelí, okurky, řepa, pickles), v kvasnicích, nepasterizovaném pivu, moštu, burčáku, v doplňcích stravy.
- Do stravy zahrňte vše, co obsahuje vitamín C a rutin – kromě jiných blahodárných účinků, přispívají k posílení žilní stěny.
- Ráno nalačno vypijte sklenici teplé vody s citronem – pročistí tělo a pomůže vám s vyprázdněním.
Fyzická kondice
- Pokuste se do svého života vtěsnat každý den jakoukoliv fyzickou aktivitu, byť i jen na 20 – 30 minut – lepší je méně a pravidelně, než nárazově a na maximum vašich sil. Může to být např. procházka nebo jednoduché cvičení, jízda na kole vám nemusí být zrovna příjemná.
- Pokud máte sedavé zaměstnání, dejte si každou hodinu pauzu a projděte se. Doporučují se také cviky zaměřené na zpevnění pánevního dna.
- Procvičujte si svěrače - 20 – 30 x stažení a uvolnění. Jeden stah by měl trvat 2 – 3 vteřiny.
- Naučte se správně dýchat – brániční dýchání – je zdraví velmi prospěšné, uklidňuje a má pozitivní vliv na trávení a peristaltiku střev.
Hygiena
- Noste vzdušné prádlo nejlépe z přírodních materiálů.
- Dbejte na pravidelnou stolici, nezadržujte ji, zácpa nebo průjem nejsou žádoucí. Při zácpě neužívejte umělá projímadla, dlouhodobě poškozují střeva a vyprazdňovací návyk.
- Dodržujte hygienu po toaletě.
Nejdůležitější na závěr
Zdravá střeva jsou klíčem k silné imunitě a tedy vašemu zdraví. Vše, co sníte a vypijete se na nich odrazí i to, jak budete fyzicky aktivní. Mají vliv také na naši náladu a emoce. Když nebudou správně fungovat, nebudete se cítit dobře a podle toho budete také reagovat na své okolí a životní okolnosti. I stres se na nich odrazí a může vás rozbolet břicho nebo dostanete průjem, ale správným hlubokým dýcháním stres lehce porazíte. Myslete na to, že zdraví je to nejcennější a je jen ve vašich rukách.