Goji - Kustovnice čínská

Trávení Imunita Superpotraviny

Objevte blahodárné účinky kustovnice čínské. Věděli jste, že pomáhá při hubnutí, působí proti stárnutí a má více vitamínu C než pomeranč? 

Goji - Kustovnice čínská

Kustovnice čínská, zvaná též goji či Goji Berry, má vysoký podíl látek prospěšných tělu. Je v ní 50krát více vitamínu C než v pomeranči a je nejbohatším zdrojem beta-karotenu, o čemž ostatně svědčí krásná sytě oranžová barva plodů. V goji je také 18 druhů aminokyselin a spousta stopových prvků jako zinek, železo, měď, germanium, selen, vápník a fosfor.

Plody kustovnice jsou 1-2 cm dlouhé, mají sladší chuť a podobají se svým vzhledem šípkům. Po usušení vypadají trochu jako hrozinky. Zařaďte ji do svého jídelníčku a vyzkoušejte její blahodárné účinky.

Léčivé účinky kustovnice

Goji má vysoce léčivé účinky, které již před několika staletími využívali léčitelé v Číně. Plody obsahují silné antioxidanty, které umějí neutralizovat volné radikály, pomáhají zabraňovat poškození buněk a následnému stárnutí organismu. Z nutričního hlediska je kustovnice čínská nejhodnotnějším ovocem vůbec. Je také účinná proti kašli, pomáhá při bolestech kloubů, při cukrovce a podporuje tvorbu bílých a červených krvinek.

Některé z léčivých účinků goji

  • protizánětlivé účinky
  • snižování vysokého krevního tlaku
  • zlepšování stavu pleti
  • zpomalování procesu stárnutí (díky antioxidantům)
Kustovnici čínskou doporučujeme, pokud trpíte vysokým krevním tlakem, pokud máte vysoký cholesterol, závratě nebo se často cítíte hodně unaveni.

Jak zařadit kustovnici do jídelníčku a kolik jí můžete sníst

Z kustovnice čínské se dá využít téměř vše. Listy se dávají do salátu, z mladých výhonků se vaří čaj a mladá rostlina se využívá jako kuchyňská bylina. Nejčastěji se ale setkáte přímo s plody. Goji berry je lepší si dát k snídani. Před spaním ji odborníci nedoporučují konzumovat, protože vás může pěkně probrat. Přesné dávkování kustovnice nebylo vědecky stanoveno, nicméně kvůli vysokému obsahu prospěšných látek v plodech se doporučuje konzumovat ji s mírou.

Dávkování goji

  • Dospělí si mohou denně dopřát přibližně 30 bobulí (asi dvě hrsti).
  • Děti starší 10 let mohou užívat stejnou dávku jako dospělí.
  • Dětem do 10 let stačí cca hrstka bobulí denně.
  • Bobule goji raději nedávejte dětem mladším 18 měsíců.

Plody můžete jíst čerstvé i sušené a vyrábí se i zdravá šťáva z kustovnice. Výborné jsou sušené i v kombinaci s ořechy nebo s jiným sušeným ovocem. Přidat je můžete dokonce i do čaje, ve kterém je nechte louhovat přibližně 15 minut. Výtečnou a zdravou snídani získáte, pokud si uvaříte ovesnou kaši, do které přidáte kustovnici společně se sušeným ovocem a oříšky.

Hubnutí a goji

Kustovnice čínská se často doporučuje i při hubnutí. Na dvě polévkové lžíce plodů připadá 167 kJ a obsahuje vysoký podíl vlákniny, která je při snižování hmotnosti pomocníkem. Vitamíny a minerály navíc zlepšují stav pleti. Plody goji také snižují glykemický index a zajišťují dlouhodobější pocit sytosti. Goji je vhodná nejen pro samotné hubnutí, ale také pro zdravý životní styl. Blahodárné účinky kustovnice čínské zpozorujete po několika týdnech užívání.

OK
Zpracovávám