Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Imunita Srdce a cévy Oči

Pokud chcete být zdraví, ve formě a předcházet stárnutí, potřebujete dostatek glutathionu. Bez něj váš organismus nebude správně fungovat. Glutathion si sice tělo tvoří samo, vy mu ale můžete pomoci.

Glutathion a jeho důležitost v lidském těle

Co je glutathion

Glutathion se řadí mezi nejsilnější antioxidanty. Efektivně se podílí na inhibici (brždění) tvorby volných radikálů v těle. Nachází se v buňkách rostlin, živočichů, člověka i bakterií.

Jak funguje gluthation v těle

Jedná se o tripeptid - tj. je složen ze tří aminokyselin - cysteinu, glycinu a kyseliny glutamové. Vzniká v játrech. a je součástí mnoha reakcí v těle. Působí jako koenzym (látka podporující účinek) enzymů glutathionreduktázy a glutathionperoxidázy. Díky němu se v těle mění jedovatý peroxid vodíku na neškodné látky - vodu a kyslík. Napomáhá tvorbě disulfidových můstků v řadě bílkovin a hormonů. Je důležitý při syntéze a opravě nukleových kyselin, syntéze (vzniku) bílkovin, odstraňování toxinů z těla, aktivaci enzymů, udržení acidobazické rovnováhy, ochrany před oxidačním stresem. V neposlední řadě je důležitou součástí metabolismu (detoxikace) cizorodých škodlivých látek v těle (xenobiotik), účastní se tvorby žluče, působí jako neuromodulátor a neurotransmiter. Hraje důležitou roli v regulaci počtu a funkčnosti erytrocytů a leukocytů a tím významně ovlivňuje stav imunitního systému.

Co znamená snížená hladina glutathionu v těle

Snížená hladina v těle je spojena s vyšší mírou oxidačního stresu. Je známo, že volné radikály (oxidační stres) vedou k rychlejšímu stárnutí, poruchám zraku a sluchu, mohou mít vliv na vznik diabetu a jiných metabolických poruch, osteoporózy, kardiovaskulárních onemocnění, onemocnění trávicího ústrojí a plic, různých neurodegenerativních poruch (např. Parkinsonův syndrom, Alzheimerova choroba,…), poškození DNA a následnému rakovinnému bujení.

Co snižuje hladinu glutathionu

Hladinu glutathionu snižuje:

  • Věk  ( jeho produkce se s věkem snižuje).
  • Silné zatížení toxiny, volnými radikály a stresem (poté naše tělo není schopno recyklovat glutathion v potřebné míře)
  • Špatná životospráva – nedostatek pohybu, nevhodné stravovací návyky, přemíra jednoduchých cukrů a toxických látek
  • Dlouhodobá fyzická zátěž
  • Znečištění prostředí
  • Kouření

Jak zvýšit obsah glutathionu v těle

Glutathion je obsažen v mase, ovoci a zelenině (především v té, která obsahuje síru - tj. brokolice, květák, zelí, česnek, cibule, kapusta,...), pivovarských kvasinkách a luštěninách.  Hladinu glutathionu zvyšuje i pravidelné aerobní cvičení, které posiluje i náš imunitní systém. Funkci glutathionu podporují vitamíny C a E, selen, rybí tuk a ostropestřec.

Doporučená denní dávka

Perorální denní dávka (z hlediska potravního doplňku) se pohybuje v rozmezí 50 -1000 mg. Biologická dostupnost ze zažívacího ústrojí však není vysoká. Efektivní je podávání směsi všech tří výše uvedených aminokyselin v příslušném poměru nalačno.

V léčebných dávkách se osvědčilo podávání intravenózně či intramuskulárně. Primárně se používá pro snížení toxicity, která doprovází protinádorovou léčbu cisplatinou.

V inhalační (aerosolové) formě se glutathion podává při léčbě plicních onemocnění.

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka