Dubová kůra

Péče o tělo Zdraví z přírody Kůže

Účinky dubové kůry ocení třeba mladí, které trápí problematická pleť s akné nebo ti, kteří trpí hemeroidy. K léčivým účelům se nejčastěji využívá kůra dubu letního.

Dubová kůra

Co dokáže dubová kůra

Silně stahující účinky dubové kůry jsou využívány pro zastavení krvácení. Odvar se používá tedy hlavně zevně na špatně se hojící rány, praskliny, vředy či křečové žíly.  Za svíravý účinek dubová kůra vděčí tříslovinám. Díky nim se dubová kůra hodí i pro vnitřní použití při průjmech nebo jiných potížích zažívacího traktu. Dubová kůra podporuje správnou funkci žaludku a střev. 

Sedavé koupele v odvaru z dubové kůry se osvědčily lidem trpícím na hemeroidy. Toto onemocnění cév nacházející se v oblasti konečníku zlobí celou řadu lidí různého věku. Sedavé koupele v odvaru z dubové kůry se pro své stahující účinky osvědčily lidem trpícím na hemeroidy.  

Nadměrné pocení nohou, silný zápach z pokožky - i v těchto případech může být dubová kůra dobrým pomocníkem. Nechte po celém dni své nohy odpočinout v odvaru z dubové kůry a výsledky se brzy dostaví.

Problematické pleti se sklony k akné dubová kůra prospěje. Stačí nanést odvar na tampón a nanést na vyčištěnou pleť.

Jak dubovou kůru používat

Odvar

Odvar z dubové kůry se hodí i na špatně hojící popáleniny nebo proleženiny, mokvavé a špatně se hojící rány. Odvar se připravuje povařením dubové kůry ve vodě přibližně 5 - 10 minut, aby došlo k dostatečnému uvolnění účinných látek.

  • Pro vnitřní užití použijeme 1 lžičku dubové kůry na 300 ml vody. A pije se pouze krátkodobě maximálně 2x denně. Vnitřně není vhodná pro těhotné ženy, kojící ani děti.
  • Pro vnější použití použijeme 1 lžíci na 1 litr vody. 

Koupel

Na koupele se používá asi 1 lžíce kůry na 1 litr vody - koupele ovšem není vhodné provádět dlouhodobě kvůli vysušování pookožky. Odvar připravujte vždy čerstvý těsně před aplikací. Při velkoplošných poranění či ekzémech koupel neprovádějte.

Kloktadlo 

Pro kloktání a vyplachování ústní dutiny asi 1 lžíce kůry na 1 litr vody.

Gel 

Gel s obsahem dubové kůry se hodí do každé domácí lékárničky. Většinou se uvádí, že je určen primárně na hemeroidy,  nicméně dobře funguje i na různá poranění, drobné popáleniny či omrzliny nebo na bolestivé prasklinky. Aplikuje se několikrát denně, dokud se nedostaví úleva.

Připravte si dubové kapky (tinkturu)

Příprava je poměrně jednoduchá. Stačí zalít sušenou dubovou kůru kvalitním alkoholem s obsahem alespoň 42 % v poměru 1 díl kůry na 5 dílů alkoholu a nechat 3 týdny vyluhovat. Po scezení používáme dubové kapky všude tam, kde stahují ránu a brání infekci. 

OK
Zpracovávám
Zeptejte se lékárníka