Akné problém nejen mladých

Péče o tělo Kosmetika Kůže

Akné je jednou z nejrozšířenějších nemocí kůže. Nejčastěji se projevuje v obličeji a na zádech. Bývá spojeno hlavně s obdobím dospívání. Zpravidla po dvacátém roce života ustupuje.

Akné problém nejen mladých

Nejlehčí forma akné se projevuje komedony – bílými a černými tečkami, těžším projevem akné jsou zanícené pupínky a vřídky. Při nejtěžší podobě se objevují hnisající hrboly a kožní uzly, po nichž zůstávají jizvy.

Proč akné vzniká?

Kůže sestává ze tří vrstev, tj. z pokožky, škáry a podkoží. Jednotlivé vrstvy mají různé funkce. Pokud vzájemně nefungují tak, jak mají, může dojít k různým poruchám. Zvyšuje se například mazotok, což způsobuje kožní změny (mastná pokožka, akné, komedony, zánětlivé pupínky).

Akné může vyvolat špatná životospráva, hormonální nerovnováha, chybná či nedostatečná péče o pleť i genetická výbava. Na pokožce se negativně projevuje stres, nedostatečný spánek, špatný pitný režim, nedostatek vitamínů. Užívání některých léků, intenzivní slunění nebo druhá polovina menstruačního cyklu u žen mohou také zvýšit výskyt akné.

Správná péče o pleť

Čistěte si pleť ráno před aplikací make-upu a večer před spaním. Někdy se doporučuje i častější čištění, musíte si však dávat pozor na přílišné vysušení pleti. V případě častého mytí by mohlo dojít k ještě větší produkci mazu. Zbytečně nesahejte do obličeje, nesnažte se o amatérské odstraňování vřídků. Pokud je domácí čištění nutné, umyjte si vždy ruce, používejte čisté pomůcky, nezapomeňte na dezinfekci a dočištění pleti vodou. Poté pleť hydratujte krémem, během dne můžete použít i termální vodu ke zvlhčení pokožky.

Přípravky na akné

Na čištění aknózní pleti se vyrábí pleťová voda, tonikum, čisticí gel nebo pěna, emulze, tekuté mýdlo. Ke zlepšení stavu pokožky můžete použít peeling, masku, tekutý pudr, ošetřující sérum.

Na ošetření místních projevů akné slouží kosmetický olej, korekční tyčinka, krycí korektor nebo tea tree gel. Po každém čištění se používá krém či balzám. Existují také přístroje pro tepelnou léčbu nebo na principu červeného světla.

V produktech určených na problematickou mastnou pleť a akné je velký výběr. Stejně tak cenový rozptyl je značný. Od jedné značky zpravidla seženete nejméně čisticí přípravky a krém. Většinou obsahují tyto řady mnohem více produktů. Najděte si tedy svoji „značku“, která bude vaší pleti vyhovovat. Pokud se vám to podaří, držte se jí a zbytečně neexperimentujte.

Z nejdostupnějších značek můžeme jmenovat Astrid, Aknepur, Dr.Popov, Ryor, Aknelot, Green Line, Clean-Clear. Přes sto korun stojí tyto výrobky: Miraclean zinkové přípravky, Garnier Skin Pure activ, Manhattan Clear face, CutisHelp konopné přípravky, Tea Tree oil, Neutrogena Visibly Clear, Cannaderm Aknea, La Chevre Teen spirit. Z dražších přípravků jsou nejznámější tyto: Bioderma, Keracnyl, La Roche, Avene.

Léčba akné

Pokud již běžné prostředky nestačí, dají se koupit léky volně prodejné. U zánětlivých procesů a těžších forem akné se svěřte do péče kožního lékaře. Léků na lékařský předpis je mnohem více. U akutních forem se využívají antibiotika, u žen gynekolog často volí hormonální léčbu. V případě akné se většinou jedná o dlouhodobou léčbu, proto je třeba trpělivost a pravidelná péče.

Čím zlepšit aknózní pleť?

K používání správných kosmetických prostředků můžete připojit i doplňky stravy na vlasy, nehty a pleť, vhodná jsou i probiotika či laktobacily. Pomocníkem v léčbě akné či následných jizev je laser. Ošetřuje čerstvé projevy akné, předchází dalšímu zanícení, zmenšuje stávající jizvy.

Doplňkem může být i gelová laserová maska. Obrátit se můžete na lékaře zabývajícího se estetickou chirurgií či na kosmetičku, kteří vám poradí.

Odumřelé buňky z pleti odstraní chemický peeling. Jedná se o lékařský zákrok na zcela jiném principu než kosmetický peeling. Kožní povrch se při něm vyhladí a zjemní, odstraní se projevy akné a tím dojde k lepší hydrataci.

Co můžete udělat sami?

 • zaměřte se na změny svého jídelníčku - jezte hodně ovoce (ale ne citrusů), zeleniny, rybího oleje, ořechů, 
 • nepijte alkohol,
 • vyhýbejte se kořeněným pokrmům,
 • omezte tučná jídla a sladkosti,
 • nekuřte

Důležitým minerálem v boji s akné je zinek. Získáte jej ze sýrů, ústřic, sezamu, máku, pivovarských kvasnic a pšeničných klíčků. Zinek obsahují i některá mýdla, vody, gely či masti.

Účinné látky při léčbě akné

 • tea tree oil – nejsilnější přírodní antiseptikum působící antibakteriálně
 • panthenol (B5) – má protizánětlivé účinky, zklidňuje a hojí
 • glycerol – hydratuje svrchní vrstvy pokožky
 • pivovarské kvasnice – zlepšují prokrvení kůže svým obsahem vitaminů a minerálů
 • vilín virginský – stahuje rozšířené póry, léčí ranky způsobené projevy akné, má tonizační účinek na pleť
 • dále propolis, aloe vera, bazalka, konopí, přeslička, zelený čaj, stříbrné tonikum (koloidní stříbro)

Nezapomínejte, že pleti trpící akné je třeba věnovat pravidelnou péči.

OK
Zpracovávám