Bylinná kosmetika s řebříčkem

Řebříček obecný, který všichni dobře známe z luk a strání České republiky, byl již u našich předků oblíbeným pomocníkem především v případech jako poranění kůže, popáleniny a různé špatně se hojící kožní neduhy. I dnes je velmi ceněnou léčivou bylinou a to nejen pro vnější užití, ale také pro významné pozitivní účinky při použití vnitřním.

Bylinná kosmetika s řebříčkem - detailní popis

Vnitřně je řebříček využíván při mnoha obtížích od špatného trávení nebo nechutenství přes nachlazení, bolestivou menstruaci až po vysoký krevní tlak.

Řebříček má mírně dezinfekční a protizánětlivé účinky a výrazně urychluje srážlivost krve, lze ho tedy použít jako první pomoc při poranění kůže. Stačí na odřeninu nebo řeznou ránu přiložit pomačkané listy a nechat působit. Pro tyto vlastnosti bývá řebříček používán také jako součást ústních vod a zubních past.

Masti a krémy s výtažky řebříčku mají příznivý vliv při potížích jako kožní ekzémy, vyrážky  nebo křečové žíly. Pokožku čistí a zbavují ji odumřelých částí a zároveň omezují produkci mazu a zužují rozšířené póry. Odvar je proto využíván při problémech s mastnou pletí a akné. Řebříčková mast blahodárně působí na rozpraskané paty, ruce nebo na pokožku podrážděnou po štípnutí hmyzem. Lze ji také použít k péči o anální oblast.

Pozor, řebříček není vhodný k dlouhodobému pravidelnému vnitřnímu užívání. Při vnějším užití se může objevit přecitlivělost kůže na světlo při dlouhodobé aplikaci.

OK
Zpracovávám