Vitamín D u miminek a malých dětí

Proč je pro děti tak důležitý vitamín D?

Vitamín D u miminek a malých dětí

Vitamín D...

Od 1. měsíce života

Od 6. měsíce života

Od 3 let dítěte

Vitamín D se převážně získává slunečním zářením. Záleží tedy i na ročním období. Když je léto a na pokožku miminka dopadne nějaký ten sluneční paprsek, můžeme být hned klidnější. V chladnějších dnech, kdy sluníčka ubývá, je vhodné “déčko” doplnit. Když už je dítko starší a má víc než 6 měsíců, osvědčil se mi rybí olej od MÖLLER´S. Ten dodá tělíčku nejen důležitý vitamín D, ale také vitamín A a E. Navíc se jedná o čistý přírodní produkt. Bartíkovi zatím rybí pachuť nevadí a tak si čas od času lžičku oleje klidně dá.

Jedna z dalších variant, jak vitamín D propašovat do miminka, je skrz mateřské mléko. A tak i já si někdy zobnu rybího oleje - pro mě je ideální forma kapslí. Sice se zvládnu překonat a spolknu i olej na lžičce, ale nač si dělat zbytečné násilí :-)

Vitamín D a dospělí

Když už je téma vitamínu D nakousnuto, stojí za zmínku, že i dospělí ho velmi potřebují a je známo, že nedostatkem tohoto vitamínu trpí skoro většina lidí. Záleží totiž na tom, jaký má člověk pigment, jak často pobývá na slunci, jaké je roční období nebo i na tom, jak je znečištěno ovzduší. A protože nežijeme někde na jihu, kde je teplo a slunečno skoro pořád a kde se pojídají mořské ryby ve velkém, je dobré tělu dodat tento vitamín pomocí doplňků stravy. Těch existuje celá řada - vybírejte.

Kdybych o důležitosti vitamínu D věděla dříve, začala bych ho užívat už v době těhotenství, protože už tehdy je pro správný vývin plodu velmi důležitý.

OK
Zpracovávám